• Maj 27

„Akcja pisania bajek” na Śląsku


Bajkoterapia to forma arteterapii, w której główną metodą działania jest czytanie bajek terapeutycznych, pisanie własnych bajek i tworzenie tekstów, które mają za zadanie poprzez metaforę rozwijać osobowość, oswajać z różnymi doświadczeniami, pogłębiać samoświadomość, aktywizować, uwrażliwiać.

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że mogliśmy patronować niezwykłemu przedsięwzięciu, jakim była „Akcja pisania bajek”. Dziękujemy za zaproszenie koordynatorce projektu i arteterapeutce, Monice Ostrowskiej – Cichy.

Akcja organizowana była po raz czwarty, a organizatorami byli  nauczyciele oraz studenci z Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi (Śląsk). Podczas tej edycji  udział w akcji wzięły dzieci  z Działu  ds. wspierania rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Warsztaty opierały się na działaniach arteterapeutycznych w tym bajkoterapii, które zakończyły się wydaniem specjalnej książeczki z bajkami. Podczas warsztatów integracyjnych studenci poznali dzieci, ich pasje, marzenia, a także problemy. Słuchacze Kolegium na podstawie rozmów z dziećmi napisali bajkę dla każdego dziecka. Bajka daje dziecku wiarę w siebie, rozwija zasoby języka, pokazuje metafory. Rzeczywistość, która jest przedstawiana w bajkach związana jest mocno z marzeniami dziecka i jego pragnieniami, co pozwala mu w prosty sposób zrozumieć otaczającą go rzeczywistość i panujące w niej zasady. W bajkach wszystko jest możliwe, wszystko może się spełnić.

– Pisanie bajek dla dzieci to  ogromna korzyść nie tylko dla dzieci, ale również dla przyszłych pracowników socjalnych. Otwiera możliwość komunikowania się w tematyce bajki, pokazuje  problemy, które trzeba omówić z dzieckiem. podkreśla Monika Ostrowska-Cichy, koordynator projektu.

Dzieci biorące udział w projekcje wykonały rysunki do bajek, następnie całość została wydrukowana w formie książeczek. Finałem akcji było uroczyste czytanie bajek przez studentów dzieciom. Każda bajka była inscenizacją przygotowaną specjalnie dla dzieci. Wśród gości pojawiły postacie z bajek. Tegoroczna edycja została objęta Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

– Takie akcja jak ta wspaniale integruje środowisko lokalne, a przede wszystkim wzmacnia poczucie własnej wartości dzieci. Dzieci czują się wyróżnione poprzez udział w wielu działaniach. – mówi kierownik Działu ds. wspierania rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi, Partycja Pilarek.

A już niedługo zaczyna się kolejna, piąta edycja i  jak zapewniają organizatorzy, chętnych do pisania bajek nie brakuje. Gratulujemy pasji, zaangażowania, pięknej misji i niesamowitego działania. Będziemy kibicować kolejnym Akcjom!

Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia 🙂

 © SensArte

 


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje imię, które będzie wyświetlane
Twój adres e-mail, który nie będzie wyświetlany publicznie. Jest potrzbny tylko do procesu moderacji/zatwierdzenia.
Twoje imię będzie podlinkowane pod ten adres.