11-12 lipca odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Muzyka, terapia edukacja. Symbol, ekspresja, percepcja.”, organizowana przez Akademię Muzyczną w Katowicach i Uniwersytet Śląski i Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów.

Na Konferencję wybrałyśmy się we trzy Anny z Zespołu SensArteAnna Sikorska, Anna Maciejewicz oraz Anna Siek. Pierwszego dnia chłonęłyśmy wiedzę muzykoterapeutyczną, którą przywiozły do nas z Wielkiej Brytanii Amelia Oldfield, Jacueline Robarts, Barbara  Wheeler, z Czech dr Anna Neuwrithowa oraz znakomici muzykoterapeuci z Polski. Tematami poruszanymi w str1_prezentacja_terapia_dźwiękiemramach sesji plenarnych były m.in: oddziaływanie muzyki na emocje, wyniki badań muzykoterapeutycznych, techniki aktywnej muzykoterapii w pracy z dziećmi. Wspólnie – Anna Sikorska z Anną Maciejewicz wystąpiłyśmy drugiego dnia Konferencji z tematem dotyczącym terapii dźwiękiem w zastosowaniu klinicznym i andragogice. Nasze wystąpienie odbiło się głośnym echem wśród obecnych na sesji plenarnej. Terapia dźwiękiem bowiem nie jest jeszcze szeroko znana wśród naukowców i praktyków z Polski, a badania dotyczące wpływu dźwięku na organizm ludzki i psychikę, realizowane są przede wszystkim na Zachodzie (Niemcy, Austria, Francja, USA). W czołówce polskich badaczy dźwięku znajdują się przede wszystkim państwo Halina i Marek Portalscy z Politechniki Poznańskiej, zajmujący się widmem dźwięku, znaczeniem dźwięku w marketingu oraz wpływem konkretnych częstotliwości dźwięku mis dźwiękowych (tzw. tybetańskich) na rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Podczas naszego wystąpienia poruszałyśmy następujące kwestie:

  • czym jest terapia dźwiękiem,
  • jakie  zastosowanie może mieć terapia dźwiękiem w rehabilitacji i terapii,
  • jakie dotąd powstały publikacje oraz badania dotyczące wpływu dźwięku na organizm i emocje człowieka,
  • przedstawiłyśmy wyniki wstępnych badań jakościowych dotyczących wykorzystania terapii dźwiękiem w terapii,
  • opisałyśmy studium przypadku,
  • poruszyłyśmy temat różnic i podobieństw między terapią dźwiękiem a muzykoterapią,
  • opowiedziałyśmy o rehabilitacji poprzez terapię dźwiękiem i muzykoterapię pacjentów w Mazowiecki Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie,
  • opisywałyśmy działania naszego Zespołu Muzyki Relaksacyjnej „WMiędzyczasie”
  • przeprowadziłyśmy krótką relaksację dla Uczestników Konferencji

Do terapii dźwiękiem zaliczamy zarówno masaż dźwiękiem jak i relaksacje dźwiękowe oraz inne metody terapeutyczne opierające się na potwierdzonych naukowo oddziaływaniach fal dźwiękowych na ciało i emocje człowieka, realizowane przez wykwalifikowanych specjalistów – terapeutów.

Cieszymy się, że temat terapii dźwiękiem został przyjęty ciepło i z tak dużym zaciekawieniem. Dzięki wspaniałym rozmowom i wnikliwym pytaniom słuchaczy wiemy, jak potrzebna jest wiedza w zakresie terapii dźwiękiem i jak wiele jeszcze można zrobić, aby tą metodę terapeutyczną wdrożyć w świadomość społeczną, przybliżyć ją Polakom.

Konferencję zakończyłyśmy pełne entuzjazmu i z wiarą w naszą misję. Tym bardziej utwierdziłyśmy się w przekonaniu, że terapia dźwiękiem ma szansę zaistnieć jako poważana w Polsce metoda terapii, gdy w trakcie rozmów w kuluarach okazało się, że niektórzy muzykoterapeuci z zagranicy od dawna stosują misy dźwiękowe w swojej praktyce – korzystają z nich w ramach muzykoterapii dzieci i dorosłych.  W Niemczech terapia ta jest refundowana w ramach tamtejszego narodowego funduszu zdrowia.

Wymiana kontaktów, spostrzeżeń, doświadczeń i wrażeń – to był skarb naszego pobytu w Katowicach.

Wszystkie Anny, po zakończeniu Konferencji, udałyśmy się na intensywne zwiedzanie tego pięknego i artystycznego miasta Śląska. Trafiłyśmy m.in do Muzeum Śląska, które nas zafascynowało autentycznym i kreatywnym oddaniem czasów II Wojny Światowej, PRLu i współczesności w życiu mieszkańców Śląska i społeczności górniczej. A do tego zachwyciła nas tam niecodzienna, emocjonalna i niesamowicie barwna sztuka polska XX i XXI wieku. Polecamy Katowice całym sercem!

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z całego wyjazdu 🙂

© Anna Sikorska

 

 

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x