• Sierpień 24

Czym jest terapia tańcem i ruchem


W rodzinie arteterapii istnieje wiele metod terapeutycznych. Jedną z nich, oprócz arteterapii, muzykoterapii, czy dramaterapii jest terapia tańcem i ruchem (DMT – z ang. Dance Movement Therapy).

Dlaczego taniec i ruch jest ważny z punktu widzenia terapii?

Taniec towarzyszy ludziom od wieków. Była to pierwsza forma sztuki, dzięki której komunikowano się ze sobą. Człowiek poprzez ruch i taniec wyrażał swoje doświadczenia zanim zaczął wyrażać je za pomocą innych środków wyrazu. Taniec towarzyszył ludziom przy różnych uroczystościach, trudnych sytuacjach, zabawach a nawet przed walką. Dlaczego odgrywał on tak ważną rolę? Ponieważ w tańcu można wyrazić własną ekspresję, emocje, uczucia oraz treści z własnych doświadczeń. Mobilizuje, wpływa na nastrój oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Ciało odzwierciedla nasze potrzeby, konflikty, uczucia i pragnienia. Dlatego poprzez pracę z ciałem można lepiej poznać siebie, uświadomić sobie własne emocje.

Taniec pomaga wyrazić treści z głębi naszej duszy oraz przy odpowiednim doborze ćwiczeń leczy. Terapia tańcem uczy uważności na własne wrażenia z ciała poprzez próbę nazwania doznań i odczytania informacji, jakie niesie nam ruch. Istotne jest zauważenie jego związku z emocjami i myślami, ponieważ wtedy następuje integracja i działanie terapeutyczne. Terapia tańcem i ruchem daje nam możliwość zmiany myślenia, zachowania i reagowania, które były niesprzyjające, w celu poprawy jakości życia. W dużym skrócie terapię tańcem i ruchem można określić, jako wykorzystanie kreatywnego ruchu w relacji terapeutycznej ( Payne, 1992).

Relacja terapeutyczna w DMT – Co się za tym kryje?

Jest to sposób terapii, w której Klient nie komunikuje się z terapeutą za pomocą słów ale poprzez ruch. Nie chodzi tu o zdolności i umiejętności taneczne ale o spontaniczny i naturalny sposób poruszania.

Dzięki terapii tańcem i ruchem, uczestnik może wiele się dowiedzieć o samym sobie, uświadomić sobie własne emocje i problemy. Podczas zajęć może dojść do uświadomienia pewnych konfliktów wewnętrznych, co jednocześnie daje nam możliwość pracowania nad problemem oraz pomaga w rozładowaniu napięcia jakie narasta pod wpływem stresu. Nazwanie i omówienie treści, które pojawiły się podczas sesji terapii tańcem i ruchem, nadaje takiemu doświadczeniu charakteru leczniczego. Podstawą tej techniki arteterapii jest związek jaki istnieje między emocjami a ruchem. Przy ruchu indywidualnym można bardziej zagłębić się w siebie, własne emocje i odczuwania, natomiast w tańcu wspólnym widoczne stają się relacje. Podczas tańca emocje mogą być wyrażone w bezpieczny sposób pomijając kontrolę, którą „narzuca” nam świadomość.

Jakie znaczenie ma ruch dla zrozumienia samego siebie?

Znaczenie doznań i wrażeń z ciała jest doskonałe dla kształtowania poczucia odrębności, indywidualności oraz własnej wartości. Podczas sesji terapii tańcem i ruchem uczestnicy poruszają się w różnych kierunkach i rytmach, z różnym poziomem energetycznym, w pojedynkę lub z innymi. Wówczas reakcje ruchowe zaczynają się łączyć w naturalny sposób z obrazami i wspomnieniami, poruszają emocje. Suma tych doświadczeń pozwala na nadanie tym doznaniom znaczenia i będzie prowadziła do integracji człowieka w sferze fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej ( Alperson, 1989, s. 89). Terapia tańcem i ruchem umożliwia lepsze poznanie siebie oraz daje możliwość kompleksowej pracy nad sobą.

Już niedługo SensArte rozwojowe warsztaty dla dorosłych czerpiące z aktywnych technik terapii tańcem i ruchem, arteterapii i muzykoterapii.

Szczegóły wkrótce!

© Magdalena Mielczarek

foto: www.pexels.com


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje imię, które będzie wyświetlane
Twój adres e-mail, który nie będzie wyświetlany publicznie. Jest potrzbny tylko do procesu moderacji/zatwierdzenia.
Twoje imię będzie podlinkowane pod ten adres.