• Październik 12

Wyjazd naszych arteterapeutek do roztańczonej Gruzji!


Wróciłyśmy!

Razem z Anną Maciejewicz wzięłyśmy w ostatnim tygodniu udział w projekcie wymiany międzykulturowej Stowarzyszenia Miłośników Kultury Śródziemnomorskiej „Mediteralma” w Gruzji. W projekcie wzięło udział 16 młodych Polaków oraz wielu Gruzinów z wioski Udabno położonej niedaleko granicy z Azerbejdżanem, na dalekim, bezkresnym, słonecznym stepie.

Gruzja – kraj niezwykły! Barwny, piękny, a przede wszystkim mający niesamowitych mieszkańców – przyjacielskich i… niezwykle utalentowanych. Muzycznie i plastycznie.

Mieszkaliśmy w małej wiosce Udabno, skąd wyruszaliśmy na wycieczki w pobliskie góry do David Gareja (jednego z najstarszych na tych ziemiach klasztoru prawosławnego usytuowanego wysoko w masywach skalnych góry Gareja), do miasteczka winnic i wina Sighnaghi oraz do stolicy Gruzji –  Tbilisi.

Jednak nie wycieczki były głównym punktem programu, a integracja i łącznie kultur. Każdy wieczór obfitował w tańce, występy, wspólne działania artystyczne i śpiewy. Tak na prawdę łączenie kultur odbywało się na płaszczyźnie nie tylko polsko – gruzińskiej, ale i hiszpańskiej, ponieważ częścią członków Stowarzyszenia jest zespół muzyki i tańca flamenco „Cafe Cortao”, z którym dawaliśmy koncerty dla mieszkańców wioski i gości hostelu i restauracji „Oazis Club” – miejsca naszego pobytu. Podczas całego wyjazdu realizowaliśmy projektowe założenia: zorganizowaliśmy typowo polskie wesele z tradycyjnymi polskimi zabawami i  przyśpiewkami, uczyliśmy dzieci naszych folklorystycznych wycinanek, tworzyliśmy wspólne prace plastyczne, poznawaliśmy gruzińskie śpiewy i tańce, kosztowaliśmy wraz z Gruzinami potraw tamtejszej i polskiej kuchni. Terapeutycznym aspektem całego wyjazdu była  przede wszystkim integracja poprzez muzykę i śpiew. Niesamowite, jak muzyka łączy ludzi! Jak mało ważna w tym przypadku jest znajomość języka, a jak cenne jest połączenie dusz wspólną nutą, spojrzeniem, uśmiechem i gestem. Muzyka, ruch, improwizacja na instrumentach, tańce, śpiewy i radosne pojednanie – to najbardziej utkwiło mi w pamięci. Takie chwile warto przeżywać i zachowywać w pamięci na długo.

Dziękujemy za zaproszenie do projektu i możliwość wzięcia w nim udziału!

To było wspaniałe doświadczenie.

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć!

© Anna Sikorska


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje imię, które będzie wyświetlane
Twój adres e-mail, który nie będzie wyświetlany publicznie. Jest potrzbny tylko do procesu moderacji/zatwierdzenia.
Twoje imię będzie podlinkowane pod ten adres.