Wiele osób pyta mnie: „A jak to działa? Jak działa arteterapia?

Poprzez metaforę. – odpowiadam.

Twórczość daje nam możliwość przeniesienia tego co w naszych głowach i sercach, na realny byt – na coś, co możemy zobaczyć, czego możemy dotknąć i doświadczyć w inny sposób, niż na co dzień. Dzieło, które wykonujemy lub muzyka, którą tworzymy – są metaforą naszego życia, naszego zachowania oraz postrzegania siebie i rzeczywistości.

Wyobraź sobie na przykład, że czujesz złość. Jakie miałaby kolory, jakie kształty? Chcąc zrozumieć swoje emocje, możemy je namalować, wygrać na instrumencie lub wytańczyć. Każde ćwiczenie arteterapeutyczne ma służyć pogłębianiu wiedzy o samym sobie i doświadczeniu zmiany. Otwiera oczy na to, co zazwyczaj pozostaje ukryte. Ale nie tylko.

Areteterapia leczy również poprzez zabawę, relacje, jak i poprzez samą radość płynącą z tworzenia. Uaktywnia naszą kreatywność, a zarazem może działać kojąco i relaksacyjnie.

Ta forma rozwoju i terapii przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Arteterapia otwiera możliwości, odkrywa potencjał, a co najważniejsze nie wymaga żadnych umiejętności artystycznych.

Aby lepiej zrozumieć, jak działa arteterapia, proponuję proste arte – ćwiczenie.

ARTEĆWICZENIE

Będziesz potrzebować kartki i kredek, pasteli lub po prostu długopisu.

Usiądź wygodnie i przez chwilę skup się tylko na sobie. Jak się teraz czujesz? Jakie emocje masz teraz w sobie?

Narysuj je. W dowolnej formie. Możesz rysować po kartce swobodnie bez zamierzonej koncepcji lub zakreślić konkretne kształty i linie. Jak odczuwasz swoje emocje? Jako coś „stałego”, czy „rozedrganego”, jednokolorowego, a może wielobarwnego? Czujesz spokój, radość, a może złość?

Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.

Po skończeniu pracy patrząc na obrazek zadaj sobie pytanie: jak się czuję?

Czy czuję się tak, jak chcę się czuć?

Jeśli Twój obrazek nie zadowala Cię, to  zastanów się nad tym, co mogłabyś/ mógłbyś zmienić, abyś czuł/ła się dobrze patrząc na niego? Domaluj to, co chcesz, aby obrazek Ci się spodobał.

Pomyśl teraz o tym, co możesz zrobić w swoim życiu, aby poczuć się lepiej.

 

Zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami.

Jeśli masz jakieś pytania, napisz!

© Anna Sikorska

 

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x