Zaznacz stronę

Dzisiejszy świat oferuje nam różne rozwiązania związane ze sztuką jak, chociażby wyjście do galerii czy na wystawę, wzięcie udziału w artystycznych warsztatach lub malowanie w domowym zaciszu. W prosty sposób możemy tworzyć na kartce, używając kredek, pasteli czy flamastrów. Nie zawsze jednak mamy te narzędzia pod ręką i nie zawsze możemy je zabrać ze sobą np. w podróż służbową czy do pracy, aby w przerwie zrelaksować się, rysując co nam w duszy gra. Pod koniec zeszłego roku miałam przyjemność wystąpić w roli eksperta marki Huawei, która wypuściła na rynek nowy tablet graficzny Huawei MatePad Pro. Wraz z firmą Huawei zaczęliśmy szukać zastosowania terapeutycznego dla tego sprzętu, który okazał się niezwykle pomocny i praktyczny, właśnie w obszarze arteterapii! W dalszej części artykułu opowiadam o tym, czym jest arteterapia cyfrowa, jaki sprzęt można do niej wykorzystać oraz jak zacząć tworzenie. Dzielę się także swoimi radami i opowieściami. Zapraszam do lektury!

Czym jest arteterapia cyfrowa?

Od kilku lat znane jest pojęcie tzw. arteterapii cyfrowej, gdzie w prosty sposób można wykorzystać dobrodziejstwa dzisiejszego świata technologii, używając, chociażby aplikacji do działań twórczych i montażu prac, malując na ekranie komputera czy spotykając się na sesjach on-line.

Tablet rysunkowy Huawei MatePad Pro, z którym miałam do czynienia, to niezwykle lekki i poręczny, cieniutki sprzęt, który może posłużyć w działaniach arteterapeutycznych. Tablet imituje swoimi narzędziami możliwość tworzenia na prawdziwej kartce rozmaitymi technikami plastycznymi, takimi jak malowanie akwarelą, farbami olejnymi, szkicowanie ołówkiem czy rysowanie pastelą. Każdy rysunek można tworzyć na osobnej stronie, wykorzystywać wieloraką ilość efektów, faktur i narzędzi do pracy twórczej, rozmazywać kolory, a nawet korzystać z funkcji pomocy technicznych takich jak warstwy czy wyrównywanie konturów. Wszystko to zawarte jest już w aplikacji GoPaint. Można tworzyć w niej za pomocą ruchu palca po ekranie lub specjalnego czułego rysika. Aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze.

Jak taki sprzęt wykorzystać do własnej autoarteterapeutycznej pracy? Jak zacząć tworzyć na tablecie?

Jest to niezwykle proste. Każdy z nas, niezależnie do poziomu zaawansowania technologicznego i umiejętności artystycznych, może zacząć tworzyć i przelewać swoje emocje na „papier”. Jeśli czujesz przytłoczenie nawarstwiającymi się sprawami, czujesz, że galopujesz od zadania do zadania, masz stresującą pracę lub zwyczajnie potrzebujesz odreagowania napięcia i chcesz zrozumieć, jakie emocje się w Tobie kłębią – autoarterapia jest dla Ciebie, po prostu zacznij malować!

Tablet rysunkowy Huawei MatePad Pro w działaniach autoarteterapeutycznych Arteterapia cyfrowa - Spotkanie z marką tabletów Huawei

Od czego zacząć tworzenie na tablecie graficznym? Krok po kroku przez arteterapię cyfrową

Znajdź wygodne i komfortowe dla siebie miejsce. Dobrze, jakby było ono odosobnione, aby nikt ani nic nie niepokoiło Cię i nie odrywało przez te kilka minut od tworzenia. Zadbaj o czas tylko dla siebie. Może to być zacisze Twojego domu albo spokojne miejsce w biurze. Wyjmij tablet i otwórz aplikację GoPaint. Rozpocznij tworzenie na nowym pustym ekranie tak, jakby to była prawdziwa kartka papieru. Żeby lepiej poznać możliwości sprzętu, możesz skorzystać z zainstalowanego w aplikacji prostego samouczka.

Zamknij teraz oczy.

  • Co czujesz?
  • Jakie emocje się w Tobie kumulują?
  • Czy czujesz napięcie?
  • Czy odczuwasz frustrację lub niepokój?
  • A może czujesz zwyczajne zmęczenie i potrzebujesz oddechu?

Skup się na tym przez chwilę. Oddychaj głęboko. Następnie otwórz oczy, weź rysik w rękę i wybierz w bocznym pasku narzędzi takie, które najlepiej odzwierciedli Twój stan emocjonalny. Może będzie to cienki ołówek w grafitowym kolorze, a może szerszy pędzel akwareli, która rozmyje się po kartce pastelowym odcieniem? Może czujesz złość i użyjesz koloru czerwonego, pomarańczowego lub nawet czerni, a kreska będzie ostra i wyraźna? A może zalewa Cię przyjemny spokój i pójdziesz w odcienie błękitów i zieleni? Możesz mieć własne kolorystyczne skojarzenia z emocjami – każde są dobre, bo są Twoje! Po wyborze odpowiedniego narzędzia twórczego możesz dopasować szerokość kreski, jej intensywność i kolor.

Narysuj teraz pierwszą kreskę na papierze. Jaka ona będzie? Silna i stanowcza, a może delikatna i rozedrgana? Narysuj kolejną. Możesz zmienić w trakcie narzędzie i spróbować innych sposobów, aby przelać na obraz to, co czujesz. Jeśli jakaś linia nie spodoba Ci się, możesz strzałką umieszczoną na górnym pasku narzędzi cofnąć ruch pędzla i wrócić do poprzedniej wersji. Pobaw się technikami i rozwiązaniami.

W górnej części ekranu znajdziesz też narzędzie warstw, dzięki któremu będziesz swobodnie tworzyć kolejne elementy i tła, aby dowolnie je kolorować oraz zmieniać ich wielkość lub rozmieszczenie na kartce.

Gotową pracę możesz zapisać i nadać jej tytuł.

  • I jak czujesz się teraz?
  • Co chce Ci przekazać Twoja własna praca?
  • O czym mówią kolory i kształty?

Czujesz jakąś zmianę w swoich emocjach? Spróbuj je nazwać i zaakceptować.

Zawsze możesz do każdej pracy wrócić i ją zmodyfikować. A im częściej będziesz tworzyć, tym łatwiej będzie Ci korzystać z tych możliwości, nabierzesz twórczej wprawy.

Autoarteterapia — współpraca z nowym tabletem graficznym Huawei MatePad Pro.     Arteterapia cyfrowa - Praca z tabletem graficznym

Jakie arteterapeutyczne cyfrowe obrazy możesz tworzyć na tablecie?

Oto kilka pomysłów, które opracowałam dla marki Huawei, a które mogą pomóc każdemu zacząć przygodę z własną nieskrępowaną twórczością oraz tabletem graficznym. Te same ćwiczenia można wykorzystać do własnego rozwoju, jak również do pracy z klientem w ramach sesji arteterapii cyfrowej.

  1. Narysuj to, co teraz czujesz – dobierz intuicyjnie kolory, kształty i natężenie linii. Rysuj tak, jak sama ręka Cię poprowadzi. Kolory możesz rozmyć i zrobić gradientowe przejścia między nimi, jak również możesz narysować konkretne kształty w kontrastowych barwach z zarysowanymi mocnymi granicami. Dokonuj wyborów narzędzi i kolorów w zgodzie ze swoimi odczuciami. Intuicyjny i spontaniczny obraz będzie ilustracją emocji i nastrojów, jakie nosisz w sobie.
  2. Nakreśl na kartce spontaniczne linie i zawijasy, nie myśląc o ich sensie i znaczeniu, np. czarnym kolorem. Poczuj się jak dziecko, które „bazgrze” swobodnie po kartce. Następnie stwórz warstwę, którą przesuniesz pod narysowane wcześniej linie. Na tej warstwie zacznij wypełniać kolorami kształty i pętle powstałe przy „bazgraniu”. Dzięki malowaniu, na warstwie spod spodu, nie będziesz najeżdżać na czarne linie, które cały czas będą widoczne, a gumką łatwo zmodyfikujesz wszelkie niedokładności. Koloruj intuicyjnie, bez przymusu, nie zakładaj, że rysunek ma być „jakiś”. Ma być Twój. Po skończonej pracy, z kolorów i kształtów wyłoni Ci się abstrakcyjny obraz. Możesz pobawić się w odszukiwanie kształtów i skojarzeń w tym obrazie – z czym kojarzą Ci się dane elementy, jak możesz odnieść je do swojego życia?
  3. Rysuj elementy natury. Kontakt z naturą jest tym, co pomaga wielu z nas i co uspokaja zszarpane nerwy. Możesz skorzystać z gotowych efektów i rodzajów pędzli imitujących struktury liści, fakturę zamarzniętego lodu lub fragmenty mchu i traw. Pobaw się odcieniami. To, co umieścisz na drugim planie lub w cieniu, możesz malować ciemniejszymi barwami, a to, co bliżej – jaśniejszymi. Da Ci to poczucie przestrzeni i trójwymiarowości. Twórz własne kompozycje roślinne i ciesz oczy pięknem, jakie wyłoni się spod Twoich rąk.
  4. Możesz skorzystać z gotowych wzorów kolorowanek rozwojowych, dostępnych do pobrania na Tablet Huawei MatePad Pro. Kolorowanki możesz potraktować jako zwykłą kolorowankę, ale także dzięki możliwości dorysowywania kolejnych elementów, jak ćwiczenie rozwojowe. Jakie myśli mam teraz w głowie? Dokąd idę? Co jest dla mnie najważniejsze w życiu? Na te egzystencjalne pytania poszukasz odpowiedzi tworząc własne obrazy na podstawie arte-kolorowanek.

Jak mogą wyglądać takie obrazy stworzone na tablecie?

Tworzenie jest dla wszystkich. To Ty masz wpływ na swoje prace artystyczne, tak samo, jak na swoje życie. Malować i dowolnie tworzyć możesz także wtedy, kiedy myślisz: nie mam talentu, nie potrafię, to nie dla mnie. Spróbuj i zobacz, jakie to proste oraz jak taka rysunkowa praktyka może pozytywnie wpłynąć na różne obszary Twojego życia: od odstresowania i podniesienia swojego komfortu psychicznego, po łatwiejszą umiejętność skupiania się i koncentrację, po rozwój kreatywności i pomysłowości.

Być może właśnie taka twórcza forma odreagowania, relaksu, a zarazem kontaktu ze sobą odmieni także Twoje życie… na lepsze? Może będzie doskonałą formą dla Twojego nastoletniego dziecka, aby oderwać je od mediów społecznościowych, a uwagę przekierować w nowoczesny sposób na nowe możliwości i rozwój umiejętności? Spróbuj!

Poniżej załączam do pobrania kilka z gotowych arte-kolorowanek terapeutycznych, przygotowanych przeze mnie dla marki Huawei, wraz z konkretnymi ćwiczeniami do ich wykonania.

Poniżej załączam krótkie instrukcje do każdej z nich:

  1. Co we mnie gra? – Usiądź wygodnie i poczuj się komfortowo. Możesz włączyć sobie ulubioną muzykę. Zacznij wypełniać kolorami ilustrację. Możesz wedle uznania dorysować w poszczególnych pętkach i przestrzeniach swoje rysunki wypełniające daną przestrzeń. Jeśli nie pasuje Ci któreś z już gotowych wypełnień, możesz je zmazać narzędziem „gumka” i wypełnić kolorami tak, jak czujesz. Daj sobie czas, nie spiesz się i delektuj się powstającym kolażem barw i kształtów.
  2. Lustro – Popatrz na kolorowankę i ją dokończ. Kogo widzisz w lustrze? Jak się widzisz? Jakimi kolorami, kształtami? Możesz narysować swój autoportret, ale również zaznaczyć go w abstrakcyjny sposób, gdzie kolory, formy i kształty będą symbolizować Ciebie – Twoje cechy charakteru, Twoje mocne i słabsze strony, Twoje talenty i temperament. Jak się postrzegasz? Czy akceptujesz siebie takim, jaki/jaka jesteś? Po pokolorowaniu pracy pobądź z nią jakiś czas, w spokoju i ciszy. Co czujesz? Jeśli poczujesz chęć zmiany, zawsze możesz do pracy wrócić i ją zmienić adekwatnie do potrzeb i aktualnego stanu.
  3. O czym marzysz? – Pokoloruj obrazek. W balonie umieść swoje marzenia – jakie one są? O czym marzysz? Co jest dla Ciebie ważne? Pokoloruj też przestrzeń naokoło postaci. W jakiej energii i atmosferze dążysz do spełnienia tych marzeń? Jeśli chcesz, możesz narzędziem „gumka” zmazać niechciane elementy kolorowanki i dorysować własne.
  4. O czym myślisz? – O czym myślisz? Co masz w głowie? – pokoloruj kolorowankę i dokończ ją według własnego uznania. Możesz dorysować swoje kształty lub zmazać elementy które Ci nie pasują. Spróbuj przelać w symboliczny sposób swoje myśli na obraz i na chwilę zatrzymaj się nad nimi.
  5. Wypełnianka relaksacyjna – Znajdź chwilę dla siebie, w ciszy lub jeśli chcesz, możesz włączyć cicho spokojną ulubioną muzykę. Zacznij kolorować obraz intuicyjnie i swobodnie. Postaraj się nie planować kolejnych kolorów, tylko podążaj za sobą. Daj sobie czas i relaksuj się – tylko Ty, kolory i kształty. Delektuj się chwilą.

    Powodzenia!

    Polecam serdecznie 😊

    © Anna Sikorska.

 

5 2 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x