Ruszyliśmy od stycznia z kolejnymi szkoleniami z arteterapii dla kadry pedagogicznej, tym razem w Warszawie.

Co takiego daje arteterapia w pracy z dziećmi?

Niektórzy mogliby pomyśleć, że arteterapia to zajęcia plastyczne, czasem rozszerzone o bardziej kreatywne formy aktywności. Arteterapia to oczywiście zabawa i radosne cieszenie się sztuką, ale nie tylko. Najważniejsza w arteterapii jest relacja terapeutyczna i proces, jaki zachodzi podczas zajęć. Mniej jest istotne CO się tworzy, a bardziej – CZEGO SIĘ DOŚWIADCZA podczas tworzenia.

Dzieci dzięki materiałom plastycznym, kontaktowi z muzyką czy ruchem własnego ciała, mogą rozwijać swoją osobowość i dowiadywać się więcej na temat samych siebie w poczuciu akceptacji i braku oceny. Odpowiedzi na pytania: co czuję, czym są emocje, jak można je wyrażać, jak mówić o swoich odczuciach i jak komunikować się z innymi, są podczas zajęć z arteterapii na pierwszym planie. Działania artystyczne są  środkiem do uzyskania tych odpowiedzi i otrzymania wglądu. Np. dzięki wielkoformatowym pracom, malowaniu placami czy tańcowi, rozwija się m.in. zakres ruchowy, uważność na potrzeby, emocje swoje i drugiego człowieka, umiejętność pracy w grupie i kreatywność.

Idąc za przysłowiem „czym skorupka za młodu nasiąknie…” należy dbać o odpowiedni rozwój dzieci już od najmłodszych lat i  uświadamiać im ich własny potencjał.

Podczas szkoleń arteterapii uczymy pedagogów technik opartych na działaniach twórczych, które mają na celu ogólny rozwój psychofizyczny dzieci oraz naukę umiejętności dopasowania konkretnych technik pod ich potrzeby rozwojowe. Elementy arteterapii w pracy pedagoga mogą wzmocnić oddziaływania pedagogiczne, pomóc w nawiązaniu relacji oraz uatrakcyjnić zajęcia. Dodatkowo mogą poszerzyć kreatywność samych pedagogów, chcących szukać nowych inspiracji 🙂 Znakomicie sprawdzą się tu działania zarówno na bazie plastyki, muzyki, tańca jak i teatru (dramy).

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć ze szkoleń oraz działań arteterapeutycznych z dziećmi.

© Anna Sikorska

 

Muzykoterapia dla dzieci Muzykoterapia dla dzieci DSC_17222013-11-30 1a

 

Zostań Arteterapeutą cz1 fot (1)

DSC_1325 (2) DSC_0197 (2)

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x