W poprzednim artykule Anna Maciejewicz pisała na temat kolorowanek. Wiemy już, że kolorowanki  to nie arteterapia. Ale czy istnieje coś, co jednocześnie będzie dawało efekt kolorowanek, a zarazem sprzyjało rozwojowi osobistemu?

Tak.

Ćwiczenia rysunkowe w coachingu, arteterapii czy psychoterapii służą temu, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania, zatrzymać się i przyjrzeć się swoim emocjom tu i teraz: uświadomić sobie – co czuję? Czego potrzebuję?

Mając konkretne ćwiczenie, można ułatwić sobie drogę do znalezienia odpowiedzi. Sama kolorowanka relaksuje i wycisza, ale w ograniczonym stopniu rozwija kreatywność. Nie jest terapią, ponieważ nie daje przestrzeni na własne przemyślenia dotyczące aktualnej sytuacji życiowej, nie pozwala również na własną inwencję twórczą, która to może doprowadzić do konstruktywnych refleksji i pomóc w otwarciu się na nowe spostrzeżenia. Kolorowanki mają jednak ważną zaletę – pomagają w przełamaniu kryzysu plastycznego, który przechodzi każdy z nas wieku szkolnym. Efektem kryzysu jest wycofanie się z działań artystycznych i pojawienie się przekonania typu „nie umiem rysować”. Takie myślenie może zamykać na możliwości, jakie oferuje sztuka. Kolorowanki są bezpieczne – nawet żyjąc z przekonaniem o braku zdolności rysunkowych, możemy wypełnić kolorem zaznaczone obszary. Kolorowanie więc pomaga w przełamaniu bariery rysowania. Zachęca do aktywności plastycznej. Jeśli kolorowanka jest na tyle swobodna, że daje też przestrzeń własnej kreatywności, może być znakomitym początkiem w pracy arteterapeutycznej.

KOLOROWANKI TERAPEUTYCZNE – pół kolorowanka, pół terapeutyczne ćwiczenie rysunkowe.

Warto rozpocząć od kolorowanki swoją przygodę z rysowaniem. Najlepiej  od takiej kolorowanki, która daje przestrzeń na własną inwencję twórczą, a nie z góry narzuca nam określone ramy. Takiej, która pozwala włożyć w rysunek coś od siebie.

Poniżej możesz pobrać autorską kolorowankę terapeutyczną. Może Ci się wydać nietypowa. Możesz pokolorować ją, jak chcesz: dodając postaci ubranie, fryzurę, rysując morze spokojne albo wzburzone, pogodę słoneczną lub pochmurną, itd.

Kliknij, aby pobrać kolorowankę:

kolorowanka_terapeutyczna_SENSARTE

Kursy online, pozostałe dorysowanki oraz publikacje na temat arteterapii dostępne są na stronie ArteSklepu (https://sensarte.pl/sklep/) – mogą okazać się one istotne w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą.

Po dokończeniu rysunku, zadaj sobie pytania:

  • Dlaczego zaczęłam/zacząłem malować od tego fragmentu, a nie innego?
  • Dlaczego wybrałam/wybrałem akurat takie kolory?
  • Co te kolory dla mnie znaczą, co mi dają, co symbolizują?
  • Czy moje morze jest spokojne czy wzburzone?
  • Czy pada deszcz, czy świeci słońce i jaka jest pogoda?
  • Jak wygląda moja postać, czy i w co jest ubrana, czy ma jakieś rekwizyty?
  • Co widzę na horyzoncie?
  • Co  mogą dla mnie oznaczać wszystkie narysowane elementy?

Jeśli szczerze zastanowisz się nad odpowiedziami na powyższe pytania,  możesz wynieść ze swojej pracy wiele cennych informacji na temat swojej aktualnej sytuacji życiowej i swoich emocji. Odpowiedzi możesz spisać na kartce. Również może zdarzyć się, że nie znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Jeżeli będziesz chciała/chciał skonsultować efekty swojej pracy i swoje przemyślenia z arteterapeutą, wyślij wiadomość z pytaniem na kontakt@sensarte.pl

Na pewno odpowiem.

Już niedługo pojawi się autorska e-książeczka do pobrania ze specjalnymi rysunkami terapeutycznymi – kolorowankami.

A tymczasem,

miłego kolorowania!

© Anna Sikorska

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x