W ostatnim czasie kolorowanki dla dorosłych zdobywają ogromną popularność. Na półkach sklepowych, w kioskach, księgarniach aż mnoży się w oczach od zachęcających tytułów, które upewniają nas, że kolorowanki są antystresowe, arteterapeutyczne i kreatywne. Jak to wygląda z perspektywy arteterapeuty?

Kolorowanki to nie arteterapia, chociaż mogą mieć działanie terapeutyczne.

Na czym polega różnica?

Przede wszystkim na tym, że w arteterapii ważna jest możliwość kreatywnego tworzenia własnych, nie narzuconych odgórnie treści, które będą odzwierciedleniem naszych myśli, emocji i doświadczeń. Dzięki tym pracom, możemy przyjrzeć się z perspektywy nam samym – dokonać autorefleksji. Istotny jest także kontakt z drugą osobą, stworzenie więzi terapeutycznej. Jeżeli arteterapia jest prowadzona w formie grupowej, inne osoby z grupy odzwierciedlają nasz świat zewnętrzny – są jego lustrem. Uczestnik może zwerbalizować swoje emocje i myśli ukryte w pracy artystycznej, a dodatkowo ma możliwość dowiedzenia się jak jego świat i sposób ekspresji odczuwają inni ludzie.

Arteterapia bazuje na kreatywnej ekspresji. Arteterapeuta podczas warsztatów, czerpiąc ze swojej wiedzy i doświadczenia, dobiera odpowiednie medium plastyczne. Klient, pracując na metaforze, tworzy pracę, która ma na celu pomóc mu w pogłębieniu samoświadomości lub odpowiedzi na nurtujące go pytania. Wolność wyboru i sposobu przedstawienia swoich odczuć wzbudza kreatywność, która w przypadku gotowych wzorów, proponowanych przez autorów kolorowanek, przeważnie zawęża się jedynie do wyboru kolorów i ich odcieni.

Kolorowanki mogą pomóc! W czym? W przezwyciężeniu kryzysu plastycznego. Pracując na przygotowanych, graficznych konturach i kształtach, mamy pewność, że efekt naszej pracy będzie estetyczny. Może to być pierwszy krok w stronę powrotu do sztuki i odblokowaniu własnego twórczego potencjału! Rytmiczne zakolorowanie kolejnych pól pomaga wyciszyć nasze myśli. Możemy również trenować koncentrację, gdy nasza uwaga przez moment jest skupiona na konkretnej, powtarzalnej czynności. Jest to chwila podczas której mamy szansę skupić się na sobie i oddzielić od codziennych problemów.

Działanie twórcze pomagają w zrozumieniu siebie. W arteterapii najważniejsze jest nasze osobiste odniesienie się do wykonanej przez nas pracy. Dlatego zachęcamy do ćwiczeń autoarteterapeutycznych, czyli takich, w których możemy zwizualizować za pomocą np. rysunku nasze myśli i uczucia i dzięki temu, przyjrzeć się im z innej perspektywy, niż na co dzień.

© Anna Maciejewicz

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x