Zaznacz stronę

Na naszą tożsamość składa się wiele elementów, które – niczym puzzle – tworzą jedną, złożoną, a zarazem zupełnie odrębną całość. Tożsamość to złożony i wielowymiarowy koncept, który odnosi się do tego, kim jesteśmy jako jednostki, a także do tego, jak postrzegamy siebie w relacji do otoczenia. Może być analizowana z różnych perspektyw, takich jak psychologia, filozofia, socjologia czy kultura. Niektóre z tych aspektów zauważamy już na pierwszy rzut oka. Inne z kolei skrywamy głęboko w podświadomości, choć również i one mają niezwykle istotny wpływ na to, co czujemy i w jaki sposób się zachowujemy. Arteterapia pozwala z kolei na ich pełną integrację oraz uzewnętrznienie w bezpiecznym środowisku, pod wpływem procesu tworzenia. Jak to możliwe? Sprawdź, w jaki sposób terapia przez sztukę pomaga w odkrywaniu ukrytych aspektów naszej tożsamości.

Czy malowanie emocji pomaga w odkrywaniu tożsamości?

Smutek, ból, wściekłość czy – wprost przeciwnie – radość i szczęście – w niektórych sytuacjach łatwiej jest nam wyrazić je niewerbalnie, zwłaszcza gdy są one ukryte głęboko we wnętrzu naszej podświadomości. Kształty, kolory i wzory, wybierane intuicyjnie w procesie tworzenia, stanowią swoiste odzwierciedlenie tego, co czuje nasza dusza. To nie tylko różnego rodzaju lęki, ale również i potrzeba zmiany, emocje czy pragnienie wyciszenia. Takie zrozumienie własnych doznań, potrzeb i myśli, które możliwe jest dzięki ekspresji twórczej, zwiększa samoświadomość, prowadząc jednocześnie do poznania własnych możliwości i ograniczeń, a często także i talentów. Wszystkie te elementy – z których istnienia nie zawsze zdajemy sobie sprawę – budują z kolei naszą tożsamość, wpływając na to, jakie działania podejmujemy i jak zachowujemy się w danych sytuacjach.

Bardzo często podczas sesji arteterapii pacjenci odkrywają w sobie nieuświadomione dotąd aspekty. Okazuje się bowiem, że uwidaczniają się one na obrazie, a znalezienie analogii między obrazem a życiem osobistym daje nowy obraz siebie samego, pokazując nowe przestrzenie w sposobie zachowania, relacjach, myślach i reakcjach. To wszystko wpływa na budowanie nowego “obrazu” siebie i pomaga odpowiedzieć na pytania: kim jestem? Jaki jestem?

W jaki sposób sztuka integruje myśli i ciało?

Arteterapia pobudza aktywność człowieka, pokazując jednocześnie, do czego jest on zdolny. Od klasycznej terapii odróżnia się ona zdecydowanie większą dynamiką, co możliwe jest dzięki zaangażowaniu zarówno umysłu, jak i ciała. Warto podkreślić w tym miejscu, że w procesie twórczym mogą zostać wykorzystane m.in.:

  • różnorodne materiały artystyczne,
  • ekspresja ciała, w tym m.in. mimika twarzy czy szeroko pojmowany ruch,
  • praca z głosem oraz odbiór dźwięków, działających relaksująco lub pobudzająco.

Taka integracja ciała i umysłu pozwala lepiej zrozumieć siebie, tworząc jednocześnie spójną całość pomiędzy emocjami, myślami i zachowaniem. To właśnie dzięki niej uczymy się zrozumienia dla swoich reakcji na różne sytuacje i wydarzenia, poznając jednocześnie cechy, kształtujące naszą tożsamość. Podczas sesji nie tylko pacjenci wyrażają emocje malowaniem, ruchem lub gestem, ale też przyglądają się swoim pracom stając w różnych miejscach gabinetu i przyglądając się swoim reakcjom w ciele i w emocjach, które odczuwają w stosunku do obiektu i własnej perspektywy. Nadają mu nowe znaczenia i znajdują powiązania z sytuacją, w której się aktualnie znajdują w życiu. Świadomość i integralność ciała, emocji i myśli jest niezwykle ważna w procesie terapeutycznym, aby wyjść ze szkodliwych przekonań i nawyków, które doprowadzają często do poważnych problemów  życiowych pacjenta.

Odkrywanie siebie przez arteterapie, terapię sztuką

Dlaczego warto dotrzeć do samego siebie przez sztukę?

Odkrywanie siebie w procesie twórczym może stać się fascynującą podróżą w głąb własnej tożsamości, pozwalającą jednocześnie na pełną integrację różnych jej aspektów. Arteterapia otwiera bowiem bezpieczną przestrzeń, dając szansę na wyrażenie w pełni własnych obaw, emocji i oczekiwań. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w radzeniu sobie z różnego rodzaju kryzysami i gdy tracimy kontrolę nad własnym życiem, które zaczyna biec swoimi torami. Taka swobodna ekspresja pozwala doświadczyć siebie samego tu i teraz i dostrzec to, co do tej pory było niezauważalne.

Wgląd we własną tożsamość to z kolei szansa na:

  • pozytywną zmianę w postrzeganiu samego siebie,
  • rozwój umiejętności interpersonalnych,
  • budowanie zdolności do lepszego radzenia sobie z problemami,
  • budowanie pewności siebie,
  • wzmacnianie samoakceptacji,
  • uświadamianie tego „kim jestem?”

Silne poczucie tożsamości to podstawowy warunek zdrowia psychicznego. To właśnie dzięki niemu możliwe staje się postawienie granic między tym, co buduje naszą tożsamość, a tym, co próbuje na nią wpłynąć bez naszej wiedzy i woli. Uruchamiając proces twórczy, możemy z kolei wzmocnić siebie i odkryć drzemiący w nas potencjał, ustanowić hierarchię wartości i obrać kierunek rozwoju. Nawiązanie kontaktu z własnym wnętrzem to także istotny krok w procesie psychicznego dojrzewania, rzutujący nie tylko na relacje z samym sobą, ale również z otoczeniem.

Co może dać Ci udział w szkoleniach Akademii Arteterapii?

O ogromnej mocy, tkwiącej w terapii przez sztukę, mówi się coraz więcej. Odpowiedzią na potrzeby tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie i zacząć używać technik arteterapii w swojej pracy terapeutycznej, jest Akademia Arteterapii. Już od ponad 9 lat uczymy arteterapii i w praktyczny sposób przekazujemy wiedzę na jej temat. Jeśli jesteś więc couchem, terapeutą zajęciowym, psychoterapeutą lub pedagogiem, pracujesz na co dzień z drugim człowiekiem, dołącz do nas, aby nauczyć się, w jaki sposób wspierać swoich podopiecznych technikami arteterapeutycznymi, pozwalając im m.in. docierać do ukrytych aspektów własnej tożsamości, w przyjaznym, a zarazem w pełni bezpiecznym dla nich środowisku. Arteterapia ma niesamowite efekty, zarówno w pracy z dziećmi, młodzieżą, jak i dorosłymi. Zobacz, które ze szkoleń będą odpowiedzią na Twoje zawodowe potrzeby. Zapraszamy!

„AKADEMIA ARTETERAPII” – Sprawdź szczegóły

5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x