Wrzesień i październik były bardzo intensywne. Mogło się wydawać, że był u nas zastój, ale nic bardziej mylnego! W tym czasie wraz z Anią Maciejewicz i dr. Aleksandrą Chmielnicką – Plaskotą (przewodniczącą  Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) odwiedziłyśmy Bolonię we Włoszech oraz Kraków, aby na międzynarodowych konferencjach arteterapeutycznych prowadzić warsztaty i opowiadać o tym, co robimy!

Bolonia przywitała nas pochmurną i senną pogodą, ale za to gorący Włosi, wręcz przeciwnie! 🙂

Konferencja Art4Itly odbyła się w dniach 3-7 września. Dla uczestników konferencji przeprowadziłyśmy warsztat pt. „Moja osobista torba – portret psychologiczny”. Na początku Uczestnicy rysowali – każdy każdego, w 30 sekund. Następnie mieli za zadanie ułożyć ze swojej torby i przedmiotów w niej zawartych obraz samych siebie. Narodziły się pytania – co o mnie mówi moja torba, jak ja siebie postrzegam,  a jak widzą mnie inni? Czy autoportret ułożony z osobistych przedmiotów odpowiada tym portretom na których namalowali mnie inni Uczestnicy? A może się znacznie różni?

A Wy, co macie w swoich podręcznych osobistych torbach?

Druga konferencja pt. „Słowo w obrazie” odbyła się w Krakowie 4 października.

Jak na październik było bardzo ciepło, Kraków był jak zawsze klimatyczny i magiczny. Na Konferencję pojechałyśmy w tym samym gronie, co do Włoch.  Anna Maciejewicz wystąpiła z referatem „Opis wytworu artystycznego jako istotny etap w procesie arteterapeutycznym” . Ja natomiast opowiadałam o znaczeniu słowa i obrazu w twórczości dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, na podstawie warsztatów arteterapeutycznych przeprowadzonych na początku działalności SensArte, w grudniu 2013 w Świetlicy Środowiskowej warszawskiej Pradze.

Po konferencji odbyła się wystawa twórczości osób z chorobami psychicznymi. To niesamowite, jak chorzy na schizofrenię postrzegają świat i jakie niezwykłe prace tworzą! M.in. takie obrazy, namalowane przez pacjentów w szpitalu tworkowskim, znajdują się w największej kolekcji tego typu w Polsce, którą zarządza Towarzystwo Przyjaciół Tworek „Amici di Tworki”. Warto je obejrzeć!

Kolejna Konferencja na temat sztuki w edukacji, odbędzie się już niedługo w Białymstoku. SensArte będzie reprezentowane przez Anię Maciejewicz!

Trzymamy kciuki!

© Anna Sikorska

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x