Zaznacz stronę

Książka artystyczna

Zobacz, jak wykorzystać książkę artystyczną w pracy terapeutycznej indywidualnej z dziećmi i dorosłymi!!

NOWOŚĆ w akademi arteterapii

Czy szkolenie jest dla Ciebie?

To szkolenie skierowane jest do Ciebie, jeśli jesteś pedagogiem, arteterapeutą, terapeutą zajęciowym, pracownikiem socjalnym, który chce poszerzyć swój warsztat pracy o techniki wykorzystujące pracę z książką artystyczną w pracy z seniorami oraz dziećmi lub po prostu zdobyć wiedzę i umiejętności w kierunku tworzenia własnej książki artystycznej.

Wiedza ze szkolenia posłuży w pracy z dziećmi, dorosłymi, osobami z niepełnosprawnościami oraz seniorami!

 

Co zyskasz dzięki Szkoleniu?

  • Dowiesz się, czym jest książka artystyczna.
  • Poznasz koncepcję książki artystycznej jako historii życia, z którą można pracować również z osobami dorosłymi.
  • Dowiesz się, jak za pomocą technik arteterapeutycznych oraz biblioterapeutycznych tworzyć książkę artystyczną wykorzystując słowo i obraz.
  • Stworzysz własną książkę artystyczną będącą historią Twojego życia.
  • Ponadto dowiesz się jak można tworzyć własne projekty biblioterapeutyczne oparte o pracę z książką artystyczną na podstawie doświadczenia prowadzącej szkolenie – omówienie projektu „Książka artystyczna – jako historia życia” zrealizowanego podczas zajęć ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Opinie o  zrealizowanych projektach książki artystycznej: „Projekt „Książka artystyczna jako historia życia” realizowany z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii Górnośląskiej to niezwykle wartościowa i innowacyjna inicjatywa, która nie tylko rozwijała artystyczne umiejętności uczestników, ale także pozwalała im na głębsze spojrzenie na siebie i swoją przeszłość. Dzięki udziałowi w warsztatach seniorzy mieli szansę na twórczą ekspresję, łączącą różne techniki plastyczne. Projekt miał także ogromne znaczenie terapeutyczne – ułatwiał refleksję nad życiem, wzmacniał poczucie wartości i korzystnie wpływał na wzajemne relacje  osób pracujących w grupie.”  Prodziekan ds. kierunku Pedagogika Akademia Górnośląska Izabela Pietrzak-Witulska

Co otrzymujesz w ramach Szkolenia?

  • Zaświadczenie ukończenia szkolenia z wypisaną ilością godzin i zakresem poznanego materiału, wydanego na podstawie & 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 186)
  • Materiały dydaktyczne
  • Gotowy konspekt zajęć z opisem
N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

Edycja On-line: 21 lutego 2026 (sobota) 10h on-line, 10 kwietnia 2026 (piątek) 5h on-line, 19 czerwca 2026  (piątek) 5h on-line

Prowadząca: Monika Ostrowska-Cichy

Dyplomowana arteterapeutka, Certyfikowana biblioterapeutka, Dyplomowana nauczycielka, Edukatorka sztuki, Słuchaczka II roku  Studium Terapii Gestalt. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci, młodzieży, studentów, seniorów oraz osób zagrożonych marginalizacją. Członkini Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA  oraz  Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Zakres Szkolenia (20h)

Program szkolenia:

  1. Biblioterapia. Książka artystyczna.
  2. Czym jest książka artystyczna? Co ją odróżnia się od zwykłej książki?
  3. Książka artystyczna jako obiekt artystyczny.
  4. Książka artystyczna jako historia życia.
  5. Wykorzystanie linii życia w procesie tworzenia książki artystycznej.
  6. Od pomysłu do  realizacji. Tworzenie własnej książki artystycznej.
  7. Omówienie autorskich projektów wykorzystujących pracę z książką artystyczną w pracy grupowej oraz indywidualnej.

Czas szkolenia będzie  także przestrzenią  do wyrażania   i doświadczania siebie przez sztukę. Ćwiczenia arteterapeutyczne,  w których weźmiesz udział to:

  • Praca z autoportretem
  • Pracy nad swoimi mocnymi stronami – „Skrzydła”
  • Praca z metaforą drzewa
  • Praca z linią życia. 

Rezerwacja miejsca i informacje szczegółowe

Wypełnij formularz zgłoszeniowy: FORMULARZ

lub wyślij maila na adres e-mail: kontakt@sensarte.pl

lub zadzwoń: 730 140 717

Możesz zamówić w sklepie: PRZEJDŹ DO SKLEPU ⇒

Cena: 690 zł (20h szkolenia)

Prowadzące: Anna Sikorska, lek. psychiatrii Małgorzata Gietka, Karolina Chilecka

Zachęcamy do uzyskania informacji w swoim miejscu pracy (szczególnie w oświacie i w służbie zdrowia) o refundacji kosztów szkoleń! Wystawiamy faktury.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W AKADEMII?

Akademia Arteterapii to wyjątkowy program szkoleniowy stworzony z myślą o osobach, które chcą rozwijać się w obszarze arteterapii. Chcemy zebrać spójną grupę szkoleniową, w której uczestnicy będą czerpać z wiedzy i doświadczenia wykładowców, a także pozostałych zaangażowanych uczestników, pełnymi garściami. Dlatego proces rekrutacyjny przebiega w czterech etapach:
1.Rejestracja online – wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej.
2.Rozmowa rekrutacyjna – spotkanie z pomysłodawczynią Akademii, Anną Sikorską, podczas którego lepiej się poznamy i wspólnie sprawdzimy, czy nasz program odpowiada Twoim oczekiwaniom.
3.Przesłanie dokumentów – wymagamy potwierdzenia wykształcenia wyższego oraz podpisanego regulaminu Akademii.
4.Wpłata zadatku lub całej kwoty – rezerwacja miejsca następuje po zaksięgowaniu wpłaty.

Zapraszamy! Zrób teraz pierwszy krok i wypełnij formularz online, a zaprosimy Cię do rozmowy rekrutacyjnej.
Do zobaczenia!

Poznaj szkolenia naszej Akademii

Arteterapia przez sztukę do rozwoju
Arteterapia. Przez Sztukę do Rozwoju

Szkolenie porządkujące wiedzę o arteterapii i pokazujące liczne techniki, które można wykorzystać w dowolnym obszarze pracy terapeutycznej i pedagogicznej. (20h)

W ramach szkolenia poznasz podstawy arteterapii, zasady omawiania prac arteterapii indywidualnie i w grupie, zasady certyfikacji arteterapeutów oraz etycznej pracy. Nauczysz się technik arteterapii opartych na rysunku i malarstwie oraz kolażu i działaniach przestrzenno – rzeźbiarskich. Doświadczysz arteterapii na własnej skórze w ramach kreatywnych warsztatów pozwalających zajrzeć wgłąb siebie. Prace zrealizowane podczas szkolenia będziesz mógł zabrać do domu. 

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja On-line:

18-19 października 2025 (sobota-niedziela)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą
Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą

Szkolenie ukierunkowane przede wszystkim na pracę z dziećmi i młodzieżą, zarówno w placówkach oświatowych jak i w obszarze zdrowia psychicznego, w ramach zajęć TUS i warsztatów rozwojowych (20h)

Na szkoleniu poznasz ciekawe oraz uniwersalne ćwiczenia i techniki arteterapii do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dowiesz się jakie konkretne ćwiczenia arteterapii zastosować do różnych potrzeb swoich podopiecznych, tak aby poradzić sobie z ich złością, wycofaniem, negowaniem terapii, stresem, brakiem umiejętności dzielenia się. Dowiesz się również jak zintegrować grupę.

W ramach szkolenia poruszane zostaną aspekty pracy z dziećmi w grupach oraz w pracy indywidualnej, w przestrzeni ośrodków wychowawczych i terapetuycznych jak i w szkole. Ćwiczenia przekazywane podczas szkolenia oparte będą na tradycyjnych technikach pracy twórczej jak i nowoczesnych z wykorzystaniem nowych mediów cyfrowych.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

 Edycja On-line:

08-09 listopada 2024 (sobota-niedziela)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi

Arteterapia polisensoryczna w pracy z dziećmi
Arteterapia polisensoryczna w pracy z dziećmi

Podczas szkolenia omówione zostaną działania oparte na sztukach wizualnych i plastyce, ukierunkowane na wsparcie młodszych dzieci na wczesnym etapie rozwoju. (10h)

Podczas szkoleni dowiesz się jak rozmawiać z dzieckiem o sztuce, zdobędziesz umiejętności w zakresie analizy i interpretacji rysunków dziecka, dowiesz się czym jest sztuka bilateralna jako technika arteterapii odwołująca się do procesów neurobiologicznych, poznasz terapię ekspresyjną w pracy z najmłodszymi dziećmi oraz teorię integracji sensorycznej w procesie arteterapeutycznym. Weźmiesz udział w warsztatach na podstawie scenariusza z programu SZTUKA W AKCJI warsztaty twórczego rozwoju.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja hybrydowa:

6 grudnia 2025 stacjonarnie (sobota)

Edycja on-line:

13 grudnia 2025  (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi

Biblioterapia i bajkoterapia w pracy z dziećmi
Biblioterapia i bajkoterapia w pracy z dziećmi

Czym jest biblioterapia a czym bajkoterapia? Jak czerpać ze słowa? Na szkoleniu przedstawione zostaną w sposób praktyczny możliwości wykorzystania metod bajkoterapii i biblioterapii w praktyce terapeutycznej i rozwojowej. (10h)

Dowiesz się, jaka jest rola bajek w życiu dziecka. Poznasz pojęcie bajkoterapii i biblioterapii oraz poznasz terapeutyczne funkcje literatury. Dowiesz się, jakie są rodzaje bajek terapeutycznych i nauczysz się zasad wprowadzania bajek terapeutycznych na zajęciach z dziećmi. Poznasz zasady postępowania w sytuacji przeżywania przez dziecko lęku oraz czynniki pomocne w tworzeniu bajek terapeutycznych. Poznasz Teatr Kamishibai w biblioterapii.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja On-line:

29 listopada 2025 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi

arteterpia w pracy z serniorami
Arteterapia Kliniczna

Szkolenie skierowane jest do terapeutów, psychologów i specjalistów pracujących w obszarze zdrowia psychicznego. To kompleksowe szkolenie z arteterapii klinicznej zostało zaprojektowane tak, aby dostarczyć uczestnikom praktycznych umiejętności oraz wiedzy teoretycznej niezbędnej do skutecznego prowadzenia terapii z osobami zaburzonymi.

Omówione zostaną aspekty, które pomogą uczestnikom lepiej zrozumieć potencjał terapeutycznych sztuki w leczeniu problemów emocjonalnych i psychicznych. Prowadząca przedstawi najważniejsze podejścia teoretyczne stosowane w arteterapii klinicznej, w tym psychoanalityczne, humanistyczne oraz poznawczo-behawioralne, żeby ułatwić dobór odpowiednich metod w pracy terapeutycznej. Po szkoleniu będziesz znał techniki oceny, takie jak testy projekcyjne, które pozwolą na skuteczną diagnozę i planowanie interwencji. Podczas szkolenia uczestnicy poznają aspekty etyczne, takie jak poufność, granice terapeutyczne, znaczenie superwizji oraz potrzeba wykształcenia klinicznego. Posiądą również umiejętność bezpiecznego i odpowiedzialnego prowadzenia terapii, minimalizując ryzyko błędów zawodowych. Prowadząca przedstawi również zalety korzystania z arteterapii klinicznej w przypadku osób z PTSD, depresją czy zaburzeniami lękowymi. Szkolenie zawiera również sporo case study ilustrujących efektywność tej metody terapeutycznej.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja On-line:

9 maja 2026 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

Teatroterapia i arteterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami
Teatroterapia i arteterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Jak pracować technikami arteterapii z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? (10h)

Podczas szkolenia dowiesz się jak wspierać rozwój emocjonalny dzieci ze spektrum autyzmu, jak rozwijać kreatywność i naturalną twórczość osób z niepełnosprawnością intelektualną? Poznasz techniki pracy warsztatowej oparte na teatrze i ruchu.(10h)

Czytaj więcej →

 

Terminy szkoleń

Edycja On-line:

9-10 stycznia 2026 (piątek-sobota)

Edycja hybrydowa:

7 lutego 2026  (sobota) - tylko stacjonarnie

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

arteterpia w pracy z serniorami
Taniec i ruch w Arteterapii

Szkolenie to dedykowane jest pedagogom, psychologom, terapeutom, rodzicom, osobom które chcą korzystać z elementów muzykoterapii oraz terapii tańcem i ruchem w swojej pracy zawodowej.

Podczas szkolenia poznasz olbrzymi wachlarz ćwiczeń rozwojowych i terapeutycznych opartych na muzyce i ruchu do pracy z dorosłymi i dziećmi. Poznasz zasady korzystania z muzyki, będziesz mieć możliwość gry na instrumentach i/ lub słuchania rozmaitych brzmień instrumentów pokazanych na żywo. Weźmiesz udział w relaksacji. W ramach warsztatów doświadczysz ćwiczeń ruchowych pomagających pracować nad celem. Dostaniesz muzyczne przykłady do samodzielnej pracy.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja hybrydowa :

14 marca 2026 (sobota) - stacjonarnie

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

arteterapia w pracy z grupą
Arteterapia w pracy z grupą

Szkolenie przeznaczone dla osób, którzy pracują z grupami i chcą wprowadzić elementy arteterapii  do swojej praktyki. (10h)

Podczas szkolenia poznasz zasady pracy z grupą, role grupowe i znaczenie poszczególnych elementów pracy grupowej. Dowiesz się, jak pracować z oporem grupy i jak omawiać grupowy proces i efekty zajęć arteterapii. Zaznajomisz się z ćwiczeniami grupowymi, które będziesz mógł zastosować w swojej praktyce zawodowej. Szkolenie to prezentuje sposoby projektowania ćwiczeń i warsztatów arteterapii. Daje również  przygotowanie do stworzenia programów arteterapii.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja hybrydowa:

8 lutego 2026 (sobota) - tylko stacjonarnie

Edycja on-line:

10 maja 2026 (niedziela) - tylko stacjonarnie

N

Dedykowane do pracy z dorosłymi

arteterpia w pracy z serniorami
Arteterapia w pracy z seniorami

Szkolenie wyjątkowe, dedykowane osobom pracującym z dorosłymi w tym z osobami starszymi.

Podczas szkolenia dowiesz się jak pracować poprzez sztukę z seniorami?Jak integrować grupę? Poznasz zasady konstruowania i tworzenia scenariuszy arteterapeutycznych dla seniorów. Dowiesz się, jak wspomagać procesy poznawcze osób starszych. Zobaczysz na czym polega książka artystyczna w pracy z dorosłymi i jak pracować z osobami starszymi na mandali. Dowiesz się czym jest biblioterapia reminiscencyjna w pracy z seniorami i otrzymasz inspiracje do pracy z książkami dla seniorów. Poznasz zasady pracy z oporem osób starszych.

Czytaj więcej →

 

 

Terminy szkoleń

Edycja On-line:

11 kwietnia 2026 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dorosłymi

muzykoterapia
Muzyka w arteterapii

Podczas szkolenia poznasz techniki oparte na muzyce i ruchu, które można wykorzystać w pracy zawodowej terapeutycznej i pedagogicznej, również nie posiadając umiejętności muzycznych. (10h)

Jak wspierać swoje terapeutyczne działania włączając w to oddziaływania muzyką i ruchem?

Poznasz zasady pracy terapeutycznej z ciałem, podstawy terapii tańcem i ruchem oraz analizy ruchu wg Labana, znaczenie muzyki w działaniach terapeutycznych, poznasz mnóstwo ćwiczeń i przykładów muzycznych do pracy z dziećmi i dorosłymi.

Zaprzyjaźnisz się z muzyką i ruchem. W ramach warsztatów doświadczysz ćwiczeń ruchowych pomagających pracować nad celem. Dostaniesz muzyczne przykłady do samodzielnej pracy.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja hybrydowa:

15 marca 2025 (niedziela) - stacjonarnie

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

arteterapia w pracy z grupą
Arteterapia w pracy indywidualnej. Podstawy psychopatologii

Szkolenie dedykowane jest terapeutom, psychologom i psychoterapeutom na co dzień zajmującym się wsparciem indywidualnym. (20h)

Podczas szkolenia przedstawione zostaną min. takie zagadnienia jak tworzenie przymierza z pacjentem, dobór technik pod problem pacjenta, techniki uwalniania napięć i pracy z konfliktami wewnętrznymi.

Poruszymy tematykę pracy z traumą w arteterapii oraz rozróżnienie arteterapii a psychoterapii. Jednym z modułów będą podstawy psychopatologii i praca arteterapeutyczna z konkretnymi zaburzeniami i problemami pacjentów.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja On-line:

23-24 maja 2026 (sobota-niedziela)

N

Dedykowane do pracy z dorosłymi

arteterapia w pracy z grupą
Książka artystyczna

To szkolenie skierowane jest do Ciebie, jeśli jesteś pedagogiem, arteterapeutą, terapeutą zajęciowym, pracownikiem socjalnym, który chce poszerzyć swój warsztat pracy o techniki wykorzystujące pracę z książką artystyczną w pracy z seniorami oraz dziećmi lub po prostu zdobyć wiedzę i umiejętności w kierunku tworzenia własnej książki artystycznej. Wiedza ze szkolenia posłuży w pracy z dziećmi, dorosłymi, osobami z niepełnosprawnościami oraz seniorami!

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja On-line:

21 lutego 2026 (sobota) 10h on-line,

10 kwietnia 2026 (piątek) 5h on-line,

19 czerwca 2026  (piątek) 5h on-line

N

Dedykowane do pracy z dorosłymi

muzykoterapia
Arteterapia cyfrowa

Szkolenie z arteterapii cyfrowej to zaproszenie do poznania form pracy arteterapeutycznej w cyfrowym świecie w tym również online. Coraz większe możliwości stoją przed nami: komputery, komórki, tablety, okulary VR (wirtualna rzeczywistość) czy nawet sztuczna inteligencja. Świat wokół nas rozwija się szybko, daje coraz większe możliwości, ale też niebezpieczeństwa. Jakie one są? Jak się do nich przygotować? O tym dowiesz się na szkoleniu. Zobaczysz również, dlaczego warto wejść w świat cyfrowy, komu on będzie pomocny, jakie są formy pracy cyfrowej i jakie narzędzia możesz zacząć stosować od razu. Szkolenie zakończy się częścią praktyczną oraz napisaniem własnego scenariusza zajęć.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

Edycja on-line:

22 lutego 2026 (niedziela) 10h on-line

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

Jeśli chcesz uzupełnić wiedzę, inspiracje i doświadczenie Akademii Arteterapii możesz wziąć udział w Letniej Akademii Arteterapii, która jest świetną i wartościową kontynuacją roczego kursu w pięknych okolicznościach przyrody. 

Arteterapia cyfrowa

Szkolenie z arteterapii cyfrowej to zaproszenie do poznania form pracy arteterapeutycznej w cyfrowym świecie w tym również online. Coraz większe możliwości stoją przed nami: komputery, komórki, tablety, okulary VR (wirtualna rzeczywistość) czy nawet sztuczna inteligencja. Świat wokół nas rozwija się szybko, daje coraz większe możliwości, ale też niebezpieczeństwa. Jakie one są? Jak się do nich przygotować? O tym dowiesz się na szkoleniu. Zobaczysz również, dlaczego warto wejść w świat cyfrowy, komu on będzie pomocny, jakie są formy pracy cyfrowej i jakie narzędzia możesz zacząć stosować od razu. Szkolenie zakończy się częścią praktyczną oraz napisaniem własnego scenariusza zajęć.

Czytaj więcej →

WAŻNE! Możesz wziąć udział w pojedynczych szkoleniach wybierając dla siebie tylko te, które najmocniej Cię interesują.


Przy rezerwacji więcej niż dwóch szkoleń, otrzymujesz 10% zniżki na każde kolejne.


Na każdym szkoleniu rezerwujemy do 5 miejsc dla osób chcących wziąć udział w pojedyńczych szkoleniach.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.