edycja VII 2022/2023

Akademia arteterapii

Nauka w ramach Akademii Arteterapii jest  przygotowana i zorganizowana zgodnie z zaleceniami Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Akademia Arteterapii - studia arteterapii w Warszawie
Anna Sikorska - założycielka Akademii dla osób planujących studia arterapii

Witam Cię serdecznie!

Nazywam się Anna Sikorska, jestem arteterapeutką i założycielką SensArte – Centrum Arteterapii w Warszawie.

Projekt Akademii Arteterapii SensArte opracowałam na podstawie wiedzy i doświadczenia, odpowiadając na opinie studentów i badając potrzeby wynikające z rynku pracy arteterapeutycznej. Zwracam szczególną uwagę na etykę zawodową, wykształcenie terapeutyczne i obszar relacji arteterapeuta – pacjent. Do kogo skierowana jest oferta Akademii? Kurs jest dla osób, które nie chcą podjąć kolejnych studiów (albo nie chcą iść na studia), a chcą pozyskać konkretną wiedzę i doświadczenie, aby korzystać z technik arteterapii we własnym zawodzie jako dopełnienie umiejętności i poszerzenie wachlarza technik pracy. Plan szkoleń jest tak skonstruowany, by nauczyć Uczestników samodzielnego tworzenia i posługiwania się technikami arteterapii oraz aby pokazać jak najszerzej spektrum możliwości pracy ze sztuką. Do współpracy przy Projekcie Akademii Arteterapii zapraszam znakomitych specjalistów zajmujących się arteterapią. To będzie niezwykła podróż, w której nie tylko poznacie arteterapię, ale też zajrzycie głębiej w siebie. Do zobaczenia na Akademii.

Autorzy Programu Akademia Arteterapii:
Anna Sikorska, Anna Wangin, Marta Liczmańska, Monika Ostrowska-Cichy, Magdalena Mielczarek

Zastanawiasz się czy Akademia i oferowane przez nią studia arteterapii są dla Ciebie?

Czy ma sens inwestowanie w swój rozwój?

Co Ci to da?

Co zmieni w Twoim życiu zawodowym? 

Zobacz!

Jesteś terapeutą, psychoterapeutą, psychologiem, coachem, pedagogiem?

Pracujesz rozwojowo lub terapeutycznie z dziećmi, młodzieżą lub dorosłymi?

Szukasz nowych, kreatywnych ćwiczeń arteterapii, które od razu będziesz mógł/mogła wykorzystać w swojej codziennej pracy?

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i wzbogacić swój warsztat pracy?

Słyszałaś/łeś już coś o arteteterapii i chcesz wiedzieć jak czerpać z jej bogactwa w swojej praktyce zawodowej, a nie chcesz kończyć kolejnych kilkuletnich studiów?

Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałaś/łeś twierdząco, to Akademia Arteterapii jest dla Ciebie!

Jednoczenie z kursu mogą skorzystać też osoby planujące studia lub studenci arteterapii, studenci psychologii lub innych kierunków by poszerzyć spektrum swojej wiedzy i praktycznych umiejętności pracy terapeutycznej opartej na sztuce.

Akademia Arteterapii to nie studia arteterapii, ale profesjonalne szkolenia technik terapeutycznych, z których można skorzystać mając już wykształcenie wyższe, pracując w zawodzie nauczyciela, terapeuty, psychologa itp.

Podczas Akademii Artetrapii nauczysz się:

Technik arteterapii opartych na sztukach wizualnych, muzyce, ruchu i słowie

Technik arteterapii w kontekście pracy z dziećmi i dorosłymi

Budowania relacji w pracy terapeutycznej i etyki zawodowej

Tworzenia i budowania własnych warsztatów arteterapeutycznych oraz kreatywnego wykorzystania zdobytej wiedzy

Dzięki udziałowi w szkoleniach Akademii Arteterapii:

Zyskasz wiedzę i doświadczenie, dzięki którym podniesiesz swoje kwalifikacje zawodowe.

Wzbogacisz swój warsztat pracy o nowe kreatywne techniki arteterapii oparte na plastyce, muzyce, ruchu i słowie.

Weźmiesz udział w warsztatach arteteterapii doświadczając działania omawianych technik.

Dowiesz się, jak dopasować konkretne techniki pracy arteterapii do potrzeb swoich podopiecznych.

Rozwiniesz swoje pokłady kreatywności, twórczości i motywację do dalszych działań.

Poznasz strategie sprzyjające radzeniu sobie z oporem oraz kryzysem pojawiającym się w procesie terapii czy rozwoju.

Nauczysz się korzystać z niewerbalnych technik pracy.

Studia arteterapii - Akademia Arteterapii w Warszawie
Sensarte - studia arteterapii Warszawa
Sensarte - studia arteterapii Warszawa
^

Możliwość udziału w praktycznych szkoleniach on-line w formie LIVE

^

Nagranie ze szkolenia on-line (dla Kursantów całej Akademii 100 h)

^

Materiały dydaktyczne

^

Scenariusze zajęć do każdego szkolenia

^

Dodatkowe filmy szkoleniowe (Uczestnicy całej Akademii 100 h)

^

Pakiet materiałów plastycznych wysyłanych pocztą na terenie Polski (Uczestnicy całej Akademii 100 h)

^

Opiekę mentorską w trakcie Akademii wraz z dodatkową godziną konsultacji indywidualnej online (Uczestnicy całej Akademii 100 h)

^

Pilotaż przy przygotowaniu własnego projektu arteterapii (Uczestnicy całej Akademii 100 h)

^

Zaświadczenie* uczestnictwa w wersji drukowanej uprawniające do korzystania z nabytej wiedzy

*zaświadczenie ukończenia szkolenia, wydanego na podstawie & 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 186)

^

Ukończenie naszych szkoleń uprawnia do korzystania z technik arteterapii w pracy zawodowej. Ukończenie całej Akademii Arteterapii umożliwia poznanie wachlarza różnorodnych technik, które wzbogacą i uatrakcyjnią codzienną pracę zawodową wielu specjalistów i ekspertów. A uniwersalność zaprezentowanych metod umożliwia dopasowanie ich do konkretnych potrzeb i działań w ramach różnych grup odbiorców. 

Anna Sikorska

Dyplomowana arteteraputka, magister sztuki, muzyk, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, inspiratorka i założycielka SensArte – Centrum Arteterapii w Warszawie.

Wykładowcy Akademii

Szkolenia są przygotowane i będą prowadzone przez młodych i doświadczonych specjalistów praktyków oraz wykładowców akademickich z całej Polski.
Należą do nich:

Poznaj naszych Trenerów!

Trenerzy Akademii są praktykami arteterapii i psychologii, działającymi na terenie całej Polski w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Anna Wangin-Dmyterko

Dyplomowana arteterapeutka, oligofrenopedagog, założycielka i inspiratorka Integracyjnego Teatru Tańca „Autentyczni My”.

Marta Liczmańska

Dyplomowana arteterapeutka, terapeutka SI, oligofrenopedagog, magister kulturoznawstwa, trenerka TUS. Certyfikowana trenerka zajęć Smyko – Multisensoryki®.

Monika Ostrowska-Cichy

Dyplomowana arteterapeutka, biblioterapeutka, pedagog, edukatorka sztuki, pomysłodawczyni Projektu „Akcja pisania Bajek”

Magdalena Mielczarek

Arteterapeutka, psycholog, choreoterapeutka. Prowadzi zajęcia arteterapii oparte na tańcu i ruchu dla dzieci i dorosłych.

Przeczytaj opinie o poprzednich edycjach Akademii Arteterapii →

"Dziękuję - to pierwsze co się nasuwa po zakończonych warsztatach, jednak najważniejsze, że wychodzę zainspirowana, bogatsza o wartościowe doświadczenie, które będę mogła wykorzystać."

Sandra Żukowska

"Dużo ciekawych informacji – więcej, niż się spodziewałam. Bardzo cenne zajęcia wprowadzające w tematykę arteterapii. Dużo ciekawych zagadnień i ćwiczeń inspirujących do dalszego zgłębiania tematu."

A. Betlej

"Świetne szkolenia, genialna prowadząca, serdecznie polecam!"

Katarzyna Kiełtyka

"Najlepsze szkolenia arteterapii w jakich miałam okazję uczestniczyć. Cudownie!"

Małgorzata Konieczna

Ceny & Rejestracja

Możesz wziąć udział we wszystkich dziewięciu szkoleniach składających się na Akademię Arteterapii (100 h szkoleniowych) lub w wybranych szkoleniach.

Akademia Arteterapii odbywa się w formie on-line z możliwością czynnego udziału Uczestników. Wybierz swoją opcję.


Harmonogram Edycji V 2020/21 → pobierz
Harmonogram Edycji VI 2021/22 → pobierz

Ilość miejsc: 25

O miejscu w Akademii decyduje kolejność zgłoszeń.*

*Rezerwacja miejsca następuje poprzez wpłatę zadatku wysokości 200 zł w ciągu tygodnia od wysłania zgłoszenia (w przypadku Pakietu 100h i 40h) oraz 100 zł w przypadku pojedynczych szkoleń. Prosimy o wpłatę reszty kwoty w zależności od ustaleń indywidualnych. Istnieje możliwość rozłożenia na raty.

Akademia Arteterapii

on-line

O miejscu w Akademii decyduje kolejność zgłoszeń.*

*Rezerwacja miejsca następuje poprzez wpłatę zadatku wysokości 200 zł w ciągu tygodnia od wysłania zgłoszenia (w przypadku Pakietu 100h i 40h) oraz 100 zł w przypadku pojedynczych szkoleń. Prosimy o wpłatę reszty kwoty w zależności od ustaleń indywidualnych. Istnieje możliwość rozłożenia na raty.

Szkolenia wchodzące w skład Akademii

Istnieje możliwość zakupu pojedynczych szkoleń, pakietu 40h szkoleń lub całej Akademii Arteterapii, w której skład wchodzą wszystkie szkolenia + dodatkowe 8h szkolenia kończącego (praca nad projektem arteterapii).
Arteterapia przez sztukę do rozwoju
Arteterapia. Przez Sztukę do Rozwoju

Szkolenie porządkujące wiedzę o arteterapii i pokazujące liczne techniki, które można wykorzystać w dowolnym obszarze pracy terapeutycznej i pedagogicznej. (16h)

W ramach szkolenia poznasz podstawy arteterapii, zasady omawiania prac arteterapii indywidualnie i w grupie, zasady certyfikacji arteterapeutów oraz etycznej pracy. Nauczysz się technik arteterapii opartych na rysunku i malarstwie oraz kolażu i działaniach przestrzenno – rzeźbiarskich. Doświadczysz arteterapii na własnej skórze w ramach kreatywnych warsztatów pozwalających zajrzeć wgłąb siebie. Prace zrealizowane podczas szkolenia będziesz mógł zabrać do domu. 

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

On-line: 22-23 października 2022 (sobota-niedziela)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą
Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą

Szkolenie 8h ukierunkowane przede wszystkim na pracę z dziećmi i młodzieżą, zarówno w placówkach oświatowych jak i w obszarze zdrowia psychicznego. (8h)

Na szkoleniu poznasz ciekawe oraz uniwersalne ćwiczenia i techniki arteterapii do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dowiesz się jakie konkretne ćwiczenia arteterapii zastosować do różnych potrzeb swoich podopiecznych, tak aby poradzić sobie z ich złością, wycofaniem, negowaniem terapii, stresem, brakiem umiejętności dzielenia się. Dowiesz się również jak zintegrować grupę. 

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń


On-line: 19 listopada 2022 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi

Arteterapia polisensoryczna w pracy z dziećmi
Arteterapia polisensoryczna w pracy z dziećmi

Podczas szkolenia omówione zostaną działania oparte na sztukach wizualnych i plastyce, ukierunkowane na wsparcie młodszych dzieci na wczesnym etapie rozwoju. (8h)

Podczas szkoleni dowiesz się jak rozmawiać z dzieckiem o sztuce, zdobędziesz umiejętności w zakresie analizy i interpretacji rysunków dziecka, dowiesz się czym jest sztuka bilateralna jako technika arteterapii odwołująca się do procesów neurobiologicznych, poznasz terapię ekspresyjną w pracy z najmłodszymi dziećmi oraz teorię integracji sensorycznej w procesie arteterapeutycznym. Weźmiesz udział w warsztatach na podstawie scenariusza z programu SZTUKA W AKCJI warsztaty twórczego rozwoju.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

On-line: 10 grudnia 2022 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi

Biblioterapia i bajkoterapia w pracy z dziećmi
Biblioterapia i bajkoterapia w pracy z dziećmi

Czym jest biblioterapia a czym bajkoterapia? Jak czerpać ze słowa? Na szkoleniu przedstawione zostaną w sposób praktyczny możliwości wykorzystania metod bajkoterapii i biblioterapii w praktyce terapeutycznej i rozwojowej. (8h)

Dowiesz się, jaka jest rola bajek w życiu dziecka. Poznasz pojęcie bajkoterapii i biblioterapii oraz poznasz terapeutyczne funkcje literatury. Dowiesz się, jakie są rodzaje bajek terapeutycznych i nauczysz się zasad wprowadzania bajek terapeutycznych na zajęciach z dziećmi. Poznasz zasady postępowania w sytuacji przeżywania przez dziecko lęku oraz czynniki pomocne w tworzeniu bajek terapeutycznych. Poznasz Teatr Kamishibai w biblioterapii.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

On-line: 14 stycznia 2023 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi

Teatroterapia i arteterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami
Teatroterapia i arteterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Jak pracować technikami arteterapii z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? (8h)

Podczas szkolenia dowiesz się jak wspierać rozwój emocjonalny dzieci ze spektrum autyzmu, jak rozwijać kreatywność i naturalną twórczość osób z niepełnosprawnością intelektualną? Poznasz techniki pracy warsztatowej oparte na teatrze i ruchu.(8h)

Czytaj więcej →

 

Terminy szkoleń

On-line: 11 lutego 2023 (sobota)

 

N

Dedykowane do pracy z dziećmi

muzykoterapia
Muzyka i ruch w arteterapii

Podczas szkolenia poznasz techniki oparte na muzyce i ruchu, które można wykorzystać w pracy zawodowej terapeutycznej i pedagogicznej, również nie posiadając umiejętności muzycznych. (16h)

Jak wspierać swoje terapeutyczne działania włączając w to oddziaływania muzyką i ruchem?

Poznasz zasady pracy terapeutycznej z ciałem, podstawy terapii tańcem i ruchem oraz analizy ruchu wg Labana, znaczenie muzyki w działaniach terapeutycznych, poznasz mnóstwo ćwiczeń i przykładów muzycznych do pracy z dziećmi i dorosłymi.

Zaprzyjaźnisz się z instrumentami oraz muzyką i ruchem. W ramach warsztatów doświadczysz ćwiczeń ruchowych pomagających pracować nad celem. Dostaniesz muzyczne przykłady do samodzielnej pracy.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

On-line: 11-12 marca 2023 (sobota-niedziela)

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

arteterpia w pracy z serniorami
Arteterapia w pracy z seniorami

Szkolenie wyjątkowe, dedykowane osobom pracującym z dorosłymi w tym z osobami starszymi.

Podczas szkolenia dowiesz się jak pracować poprzez sztukę z seniorami?Jak integrować grupę? Poznasz zasady konstruowania i tworzenia scenariuszy arteterapeutycznych dla seniorów. Dowiesz się, jak wspomagać procesy poznawcze osób starszych. Zobaczysz na czym polega książka artystyczna w pracy z dorosłymi i jak pracować z osobami starszymi na mandali. Dowiesz się czym jest biblioterapia reminiscencyjna w pracy z seniorami i otrzymasz inspiracje do pracy z książkami dla seniorów. Poznasz zasady pracy z oporem osób starszych.

Czytaj więcej →

 

 

Terminy szkoleń

On-line: 15 kwietnia 2023 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dorosłymi

arteterapia w pracy z grupą
Arteterapia w pracy z grupą. Tworzenie projektu arteterapii

Szkolenie przeznaczone dla osób, którzy pracują z grupami i chcą wprowadzić elementy arteterapii  do swojej praktyki. (8h)

Podczas szkolenia poznasz zasady pracy z grupą, role grupowe i znaczenie poszczególnych elementów pracy grupowej. Dowiesz się, jak pracować z oporem grupy i jak omawiać grupowy proces i efekty zajęć arteterapii. Zaznajomisz się z ćwiczeniami grupowymi, które będziesz mógł zastosować w swojej praktyce zawodowej. Szkolenie to prezentuje sposoby projektowania ćwiczeń i warsztatów arteterapii. Daje również  przygotowanie do stworzenia programów arteterapii.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

On-line: 13 maja 2023 (sobota)

N

Dedykowane do pracy z dorosłymi

arteterapia w pracy z grupą
Arteterapia w pracy indywidualnej

Szkolenie dedykowane jest terapeutom, psychologom i psychoterapeutom na co dzień zajmującym się wsparciem indywidualnym. (8h)

Podczas szkolenia przedstawione zostaną min. takie zagadnienia jak tworzenie przymierza z pacjentem, dobór technik pod problem pacjenta, techniki uwalniania napięć i pracy z konfliktami wewnętrznymi.

Czytaj więcej →

Terminy szkoleń

On-line: 3 czerwca 2023 (sobota)

NOWOŚĆ w Akademii Aretetrapii

N

Dedykowane do pracy z dziećmi i dorosłymi

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q.):

Do czego uprawnia zaświadczenie otrzymane po Akademii?

Po ukończeniu całego cyklu szkoleń jak i pojedynczych szkoleń, dostają Państwo zaświadczenie ukończenia szkolenia z wypisaną ilością godzin i zakresem poznanego materiału, wydanego na podstawie & 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 186). Takie zaświadczenie uprawnia do korzystania z technik arteteterapii w swojej praktyce zawodowej, czyli np. do prowadzenia zajęć z elementami arteteterapii. Nie jest jednak dyplomem dającym zawód arteterapeuty – to można uzyskać jedynie po ukończeniu pełnowymiarowych studniach. Zaświadczenie Akademii Arteterapii potwierdza podniesienie kompetencji zawodowych o wiedzę i praktykę z zakresu arteterapii. Po skończeniu szkoleń można od razu wcielać nabytą wiedzę w życie.

*zaświadczenie ukończenia szkolenia, wydanego na podstawie & 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 186)

Czy szkolenie on-line jest tym samym co szkolenie stacjonarne?

Program Akademii jest tak skonstruowany, aby Uczestnicy odbywający Kurs Stacjonarny, jak i Kurs On-line, mogli zdobyć tą samą wiedzę. Ćwiczenia są lekko zmodyfikowane pod potrzeby i możliwości stacjonarne i on-line, natomiast forma szkoleń zapewnia w obu przypadkach jednakową aktywność uczestników i zbliżoną formę pracy, tak tak jak w formie stacjonarnej, aby również w formie on-line uczestnicy mogli pracować w grupach i dzielić się między sobą doświadczeniem. Materiały dydaktyczne w obydwu formach szkolenia są te same. 

Co w wypadku, jeśli nie mogę uczestniczyć w szkoleniu on-line we wskazanym terminie? Przebywam za granicą i mam inną strefę czasową.

Z uwagi na takie sytuacje, każde ze szkoleń on-line będzie nagrywane na bieżąco w trakcie trwania i udostępnione na specjalnej stronie internetowej dla Uczestników Akademii, do której każdy z Uczestników on-line będzie miał dostęp i będzie mógł odtworzyć ponownie szkolenie w dogodnym dla siebie momencie.

 

Czy w ramach szkolenia przewidziane są praktyki?

W ramach szkolenia przewidziane są konsultacje on-line i pilotaż przy projektowaniu własnych warsztatów przez Uczestników. W trakcie całego cyklu szkoleń i jeszcze w miesiąc po ich zakończeniu, będzie możliwość skorzystania z indywidualnej konsultacji w celu wdrażania wiedzy arteterapii i wsparcia na gruncie działań zawodowych Uczestników.

Jaki jest harmonogram szkoleń Akademii?

Tutaj jest pełen harmonogram VII Edycji Akademii Arteterapii w formie PDF.
Pobierz harmonogram – kliknij

Akademia Arteterapii

Edycja VII
rozpoczyna się 22.10.2022

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Pomysłodawczyni i organizatorka Akademii Arteterapii

Anna Sikorska

Arteterapeuta, trener rozwoju osobistego, wykładowca,
założycielka SensArte – Centrum Arteterapii w Warszawie.

Pracowała jako arteterapeuta i koordynator terapii zajęciowej w Szpitalu Tworkowskim, współpracowała z Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii koordynując projekt Profilaktyki Depresji w liceach Regionu Mazowieckiego, obecnie prowadzi arteterapię indywidualną i grupową dla dzieci oraz konsultacje z rodzicami w Poradni dla Osób z Autyzmem Dziecięcym w Warszawie. Współpracowała z Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie prowadząc zajęcia arteterapii na studiach podyplomowych “Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej”, obecnie prowadzi zajęcia arteterapii na studiach podyplomowych w WSH w Radomiu. Realizatorka szkoleń arteterapii na terenie całej Polski. Arteterapeutka – praktyk, pracuje indywidualnie z dziećmi i dorosłymi w SensArte – Centrum Arteterapii.

Anna Sikorska