Twórcze podejście do życia jest u dzieci stanem naturalnym. Zadaniem dorosłych jest pielęgnacja tego stanu – rozwijanie, inspirowanie i wzbogacanie kreatywności. Jedną z metod wykorzystującą sztukę w terapii jest muzykoterapia. Rozbudza kreatywność, wzbogaca umysł i wnętrze młodego człowieka, a także pobudza do działania. Dzięki połączeniu wielu dziedzin sztuki, jak taniec czy rysunek, jest dużym wzbogaceniem metod psychoterapeutycznych.
Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia wielu terapeutów, potwierdzają, że dzięki szeroko pojętej arteterapii (do której zaliczamy zarówno arteterapię opartą na tworzeniu dzieł plastycznych, muzykoterapię, choreoterapię czy bajkoterapię), dzieciom znacznie łatwiej jest wyrazić swoje przeżycia i emocje – robią to za pomocą gry na instrumencie muzycznym, tańca, słowa lub rysunku. To wzbogaca ich wyobraźnię, a wytwory sztuki stają się bogatym źródeł informacji o jego przeżyciach. J. M. Erikson zauważa, że twórcza aktywność może pozostać na całe życie źródłem rozwoju i wzrostu.
Muzykoterapia – w czym pomaga?
Muzyka w terapii ma wiele zadań – pobudza psychoruchowo, niweluje lęk, pomaga w radzeniu z trudnymi emocjami, pobudza rozwój umysłowy dziecka, wyobraźnię i kreatywność. Muzyka pomoże wyzwolić uczucia i pomóc wyrazić emocje. Pozwoli także zbudować nowy obraz siebie i podnieść swoją samoocenę.
Dzięki szerokiej gamie właściwości terapeutycznych muzyki, ten rodzaj terapii może spełniać wielorakie funkcje:

Muzykoterapia
- Usprawnia utraconą sprawność psychoruchową i psychomotorykę
- Uczy samoakceptacji
- Łagodzi stres, lęk i niepokój
- Pomaga rozumieć i nazywać swoje emocje
- Uczy poznawać i rozumieć swoje ciało
- Wspomaga indywidualny rozwój
- Stymuluje do aktywności
- Rozwija potencjał twórczy i zachęca do samopoznania
- Zaspokaja potrzebę ruchu
- Rozwija zainteresowania
Techniki muzykoterapii
Muzykoterapia dzieli się na aktywną, gdzie uczestnik zajęć zaangażowany jest w tworzenie muzyki oraz receptywną, polegającą głownie na jej słuchaniu i doświadczaniu. Jednymi z najbardziej przydatnych technik w pracy z dziećmi i dorosłymi są:
- Gra na instrumentach, w tym improwizacje
- Ćwiczenia muzyczno-ruchowe
- Śpiew
- Słuchanie muzyki
- Techniki relaksacyjne
Więcej na temat muzykoterapii w pracy z dziećmi i dorosłymi będziemy poruszali na naszym szkoleniu „Muzyka i ruch w arteterapii” https://sensarte.pl/muzykoterapia-w-pracy-z-dziecmi/.
Jeżeli jesteś pedagogiem, terapeutą, rodzicem lub po prostu chciałbyś w swojej pracy korzystać z elementów muzykoterapii oraz terapii tańcem i ruchem w swojej pracy zawodowej to szkolenie jest właśnie dla Ciebie.
Na nim:
- Zapoznasz się z tematyką muzykoterapii oraz terapii tańcem i ruchem
- Poznasz zasad muzyki
- Zdobędziesz wiedzę na temat podstawowych technik muzykoterapii oraz terapii tańcem i ruchem
- Poszerzysz własną kreatywność
- Nabędziesz umiejętności włączania ćwiczeń opartych na muzyce i ruchu do działań zawodowych i edukacyjnych
- Doświadczysz procesu terapeutycznego podczas uczestnictwa w warsztatach i ćwiczeniach
Aby wziąć udział w szkoleniu i korzystać z ćwiczeń NIE TRZEBA mieć wykształcenia muzycznego!
Zapraszamy serdecznie!
Dodaj komentarz