3 lutego odbył się 1 Zlot Arteterapeutów i Miłośników Arteterapii w Warszawie w restauracji Znajomi Znajomych na Wilczej.

Emocje sięgały zenitu od momentu wejścia do lokalu, energia, uśmiech pojawiały się już podczas rejestracji na event. Zebrała się zacna grupa osób zainteresowanych tematem. Uczestnicy przyjechali z wielu zakątków Polski.

Każdy przy rejestracji dostał swój notes, długopis i wybrał kwiat, który miał później pomalować zgodnie z poleceniem do warsztatów, które miały się odbyć po prelekcjach.

Każdy z uczestników miał też okazję zakupić wartościowe książki o arteterapii oraz śliczne firmowe kubeczki.

Był też czas na przywitanie znajomych, rozmowy, poczęstunek oraz zdjęcia na pięknym, uskrzydlającym tle. Niektóre osoby znały się doskonale z przestrzeni grup arteterapii i kursów on-line, a na Zlocie widziały się pierwszy raz na żywo. To było niesamowite doświadczenie.

Po oficjalnym przywitaniu przez organizatorkę, Annę Sikorską, założycielkę SensArte, atrakcje Zlotu wystartowały. Rozpoczęło się od prelekcji. Pierwsza wystąpiła Agata Dutkowska, założycielka Latającej Szkoły oraz mistrzyni tworzenia kreatywnych niszowych biznesów! Mówiła o tym „Jak zbudować biznes oparty o pasję w niszy, jaką jest arteterapia?” Prelekcja szybko zmieniła się w wielką burzę mózgów, podczas której uczestnicy szukali pomysłów na to jak wykorzystać arteterapię w pracy, gdzie można ją wykorzystać, jakie miejsca na nią czekają. Powstała całkiem spora lista pomysłów, z których każdy uczestnik mógł skorzystać. To ewidentna korzyść dla obecnych!

Następnie na scenie pojawiła się Iwona Kordjak – charyzmatyczna mówczyni potrafiąca z każdego wydobyć jego potencjał i nauczyć jak z niego korzystać. W swoim wystąpieniu „Bądź odważna i działaj!” zachęcała do tego by mimo lęków, i obaw działać i iść do przodu, choćby małymi krokami. Była mowa o porównywaniu się, obawach przed oceną, niedocenianiu siebie. Z blokadami, które nas skutecznie wstrzymują przed działaniem, Iwona rozprawiała się w sposób zabawny i kategoryczny zarazem. Było to bardzo wzmacniające i pogodne wystąpienie, pełne dobrej energii.

Uczestniczki miały też możliwość poznać lepiej organizatorkę, która od lat ma swój wpływ na krzewienie arteterapii jako efektywnej metody terapeutycznej. Anna Sikorska, bo o niej tutaj mowa, podzieliła się swoim doświadczeniem pracującej arteterapeutki, która do punktu, w którym się dziś znajduje, szła nie tak prostą drogą. Dziś zachęca do wykorzystywania różnych dziedzin sztuki w pracy terapeutycznej z dziećmi i dorosłymi. Stworzyła już rozpoznawalną markę – roczny program szkoleniowy „Akademia Arteterapii”, która w tym roku będzie miała już 9.edycję. Pracuje, używając tych technik na co dzień. Wierzy w ich efektywność i tworzy nowe formaty propagujące arteterapię wśród terapeutów, nauczycieli, coachów. To bardzo inspirujące wystąpienie zakończyło panel prelekcji.

Przyszedł czas na część twórczą. Teraz dopiero uczestnicy zrozumieli, dlaczego otrzymali kwiat do pomalowania na początku Zlotu.
Z przygotowanych kwiatów uczestnicy stworzyli piękną łąkę – metaforę ich osobistego i zawodowego wzrostu, wspólnych działań i powiązań oraz integracji ich wszystkich! Było to wspólne kreatywne zajęcie uczestników, przy którym było sporo zabawy i śmiechu, ale przede wszystkim wniosków i refleksji dających motywację do dalszych zawodowych działań.

I tak dotarliśmy do kolacji, która odbyła się w bardzo gwarnej atmosferze. Z każdej części Sali słychać było rozmowy i śmiech.

Po kolacji wystąpił Pan Jan Fazlagiz, prezes Fundacji ArteVitas, który opowiadał o planach Fundacji na rozwój arteterapii w Polsce. Cieszy nas to, że będziemy mogły być częścią tych działań. Fundacja będzie dokładała wszelkich starań, by ustalić normy zawodu i kształcenia arteterapeutów. SensArte będzie się włączać w konferencje tematyczne oraz publikacje Fundacji. Dziękujemy za zaufanie, za energię i działania w budowaniu arteterapeutycznej historii w Polsce!

Po wystąpieniu Pana Jana przyszedł czas na duet: Katarzyna Góralczyk i Anna Sikorska, które opowiedziały o zbliżającym się organizowanym wspólnie wydarzeniu III Ogólnopolskim Kongresie Arteterapii „OtwARTE”, który odbędzie się już 8 czerwca 2024 roku!

Pod koniec zostały przekazane specjalne nagrody dla kilku osób, które wzięły udział w małej zabawie w Social mediach. Przyszedł też czas na wspaniały tort i zabawę przy muzyce!

1 Zlot Arteterapeutów zakończył się późnym wieczorem. Uczestnicy wychodzili uśmiechnięci i pełni energii grupy, z którą mieli okazję spędzić niezapomniany czas.

Do zobaczenia za rok!

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x