Erasmus+ i arteterapia za granicą

Erasmus+ i arteterapia za granicą

A może by tak rzucić wszystko i pojechać na kurs arteterapii za granicę?

Czemu nie? Jest to możliwe i nie takie trudne do zrealizowania. Umożliwić nasze marzenia może program Erasmus+.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, którego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne, wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku.

Przez lata doświadczeń poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Z kolei, w niedalekiej przyszłości będzie miał też kluczowe znaczenie dla utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.

Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Program Erasmus+ to możliwość rozwoju dla wszystkich.
Wnioski w programie mogą składać wyłącznie organizacje, jednak uczestnikiem projektów w ramach Erasmusa+ może być każdy! Zatem chcąc wziąć udział w projekcie wystarczy znaleźć organizację, która realizuje projekt. A lista organizacji i podmiotów, które realizują Erasmusa+ jest dostępna na stronie całego projektu. 

https://erasmusplus.org.pl/


Program Erasmus+ dzieli się na kilka sektorów, dający olbrzymi wachlarz wyboru i dostosowania do naszych działań. Są to: edukacja szkolna, kształcenie i szkolenia zawodowe, szkolnictwo wyższe, edukacja dorosłych, młodzież, sport oraz Jean Monnet. 

Co oznacza, że w zależności od sektora z programu skorzystać mogą: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkół i innych instytucji, uczniowie i absolwenci szkół branżowych i technicznych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, kadra zarządzająca placówkami oświatowymi oraz trenerzy i szkoleniowcy; studenci i pracownicy uczelni; młodzież; sportowcy różnych dziedzin oraz osoby dorosłe związane z różnymi instytucjami.

Erasmus+ to przede wszystkim mobilność czyli wyjazdy na kursy szkoleniowe oraz wymiana uczniów lub kadry pomiędzy organizacjami i szkołami. Zatem ważne jest określenie co nas interesuje i wyszukanie gdzie możemy zrealizować swoje potrzeby edukacyjne.

 

A jak w praktyce wygląda program Erasmus+?
W większości krajów Unii Europejskiej są zrzeszone szkoły oferujące bogactwo kursów z różnych dziedzin. Gama tematów jest tak ogromna, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Z reguły jeden kurs to jeden tydzień szkolenia. Można wyjeżdżać na kilka kursów, często jeden po drugim.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, średnio od godz. 9-14. Co oznacza, że reszta dnia jest do naszej dyspozycji.
Lekcje to teoria i praktyka jednocześnie. Z jednej strony otrzymujemy zaplecze dużej dawki wiedzy i materiałów szkoleniowych a z drugiej całość jest doskonalona za pośrdenictwem specjalnie wyselekcjonowanych ćwiczeń praktycznych. Nierzadko odbywających się poza murami szkoły (w plenerach czy muzeach).
Poza nauką, szkoły oferują również wycieczki fakultatywne, które są doskonałą okazją aby lepiej poznać miejscowość, do której przyjechaliśmy.
Po zakończeniu kursu otrzymujemy certyfikat, który jest bardzo ważny, między innym do rozliczenia kursu z programem.

Tematyka kursów.
W związku z tym, że kursy kierowane są do różnych grup docelowych to ich tematyka jest bardzo, bardzo zróżnicowana. Największym powodzeniem cieszą się kursy językowe, na których można szlifować znajomość języka. Ale nie tylko. Mamy do wyboru np. techniki relaksacyjne, joga, mindfulness, arteterapia i różne jej aspekty, plenery malarskie i artystyczne, zarządzanie kadrą, zarządzanie zespołem, najnowsze technologie, cyfrowa edukacja, innowacyjne rozwiązania dla edukacji i wiele, wiele innych.

Kwestie finansowe.
Z programu Erasmus+ otrzymujemy wsparcie finansowe czyli określoną kwotę. Nie jest ona stała gdyż co roku ceny się zmieniają i każdy kraj ma inne warunki finansowe.
Za te pieniądze musimy opłacić kurs/ kursy, bilety samolotowe/ benzynę, zakwaterowanie, wyżywienie. Nie zawsze wsparcie finansowe wystarcza na wszystko, jednak jest dobrym początkiem aby planować wyjazd, który może być przygodą życia lub wspaniałymi wakacjami np. z rodziną. Rano szkoła, popołudniu zwiedzanie lub plaża.

Co po przyjeździe?
W ramach wsparcia i całego programu obowiązkiem naszym po powrocie jest wdrażanie i upowszechnianie nabytej wiedzy. Może to być poprzez prezntacje i prelekcje dla szerszego grona odbiorców, lekcje w szkołach, stoiska podczas różnych wydarzeń itp. 

Arteterapia z Erasmus+

Jeśli zdecydujemy się na taki wyjazd to musimy wybrać szkołę, która oferuje interesujące nas kursy. Często jedna szkoła ma swoje oddziały w całej Europie, co oznacza, że ten sam kurs jest dostępny w różnych krajach, w różnym terminie.

Bogatą ofertę kursów o tematyce artystycznej i terapeutycznej posiada szkoła Europass Teacher Academy https://www.teacheracademy.eu/

Wykfalifikowana kadra i wieloletnie doświadczenie sprawia, że kursy są na najwyższym poziomie a tematy wyselekcjonowane w taki sposób aby móc z danej dziedziny dowiedzieć się jak najwięcej.
Aspekty arteterapii w Europass Teacher Academy to m.in.
Sztuka jako terapia: wyrażanie siebie i specjalne potrzeby w edukacji artystycznej; Terapia sztuką, muzyką i tańcem w klasie integracyjnej; Sztuka na rzecz integracji migrantów, uchodźców i grup defaworyzowanych; Sztuka i natura: zrównoważone podejście dla wszystkich nauczycieli; Sztuka aktywna: rozumienie i cieszenie się sztuką w klasie i poza nią; i wiele innych.
Większość zajęć obejmuje praktyczne ćwiczenia, które z powodzeniem jesteśmy w stanie wykorzystać podczas swojego warsztatu arteteraputycznego. Całość nastawiona jest na to co czujemy, odczuwamy i jakiego efektu chcemy szukać u naszych odbiorców, pacjentów. Dlatego zajęcia prowadzone są w intymnej i bezpiecznej atmosferze, tak istotnej w procesie zmiany, refleksji, otwartości.
Arteterapia na międzynarodowych kursach to doświadczanie jej uniwersalności. Sztuka i emocje są takie same na całym świecie. Zatem arteterapia to olbrzymie narzędzie, którym możemy działać cuda niezależnie gdzie i z kim pracujemy. 

Udział w programi Erasmus+ jest znakomitą okazją aby doskonalić swoje umiejętności zawodowe czy zainteresowania. Pomaga nam w przełamywaniu swoich ograniczeń i słabości. Może być kluczowym czynnikem w budowaniu pewności siebie i pokonywaniu barier. Dodatkowo to przygoda, która niesie wiele nowego i pozytywnego. Poznajemy inny kraj i kulturę, jest to okazja do nawiązania międzynarodowych znajomości i kontaktów. A przede wszystkim poszerza nasze horyzonty w myśleniu i działaniu.

 

Link do strony programu:
https://erasmusplus.org.pl/

Autor:
Alicja Morena – uczestniczka programu Erasmus+Barcelona 2023/2024

Jak działa arteterapia?

Jak działa arteterapia?

Pod nazwą arteterapia kryje się terapia z wykorzystaniem sztuki. Sztuką w tym kontekście jest tworzenie oparte o rysowanie, malowanie, rzeźbienie, pracę z kolażem. Dzięki przelaniu „na papier” tego, co czujemy w formie koloru, kształtu lub symbolu, uwalniamy ukryte głęboko emocje i docieramy do nieuświadomionych często potrzeb i emocji. To z kolei wpływa na zrozumienie swojej sytuacji i daje przestrzeń do wprowadzenia zmian. Jak czerpać pełnymi garściami z leczniczej mocy sztuki? Dowiedz się, jak działa arteterapia i kiedy warto wykorzystać jej potencjał.
(więcej…)

Szkolenie on-line „Arteterapia w pracy z seniorami” – 16.04.2024

Szkolenie on-line „Arteterapia w pracy z seniorami” – 16.04.2024

Kochani, już 16 kwietnia na żywo w formacie on-line spotkacie się z Moniką Ostrowską-Cichy, która przeprowadzi szkolenie pt. „Arteterapia w pracy z seniorami. Podstawy arteterapii, ćwiczenia i gotowe pomysły do zastosowania w praktyce.”

Szkolenie jest przeznaczone dla psychoterapeutów, arteterapeutów, terapeutów zajęciowych, osób pracujących z seniorami w placówkach opiekuńczych, DPS-ach, na oddziałach szpitalnych czy w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Domach Kultury.

To 3-godzinne szkolenie on-line dotyczące pracy terapeutycznej z seniorami technikami arteterapii jest nie tylko pełne wiedzy, ale też praktyki, gdyż zawiera paletę konkretnych ćwiczeń do użycia od razu w swojej praktyce terapeutycznej.

Podczas szkolenia przedstawione zostaną techniki, jakimi warto wspierać seniorów i jakimi można radzić sobie z najczęściej spotykanymi trudnościami wynikającymi z pracy z tą grupą docelową. Zobacz co powinieneś mieć przed szkoleniem, żeby w pełni z niego skorzystać.

Więcej informacji i możliwość zakupu biletu uczestnictwa: Szkolenie on-line „Arteterapia w pracy z seniorami. Podstawy arteterapii, ćwiczenia i gotowe pomysły do zastosowania w praktyce” | SensArte – Centrum Arteterapii

Monika Ostrowska-Cichy

Dyplomowana arteterapeutka, certyfikowana biblioterapeutka, dyplomowana nauczycielka, edukatorka sztuki
Serdecznie zaprasza!
1 Zlot Arteterapeutów i Miłośników Arteterapii za nami!

1 Zlot Arteterapeutów i Miłośników Arteterapii za nami!

3 lutego odbył się 1 Zlot Arteterapeutów i Miłośników Arteterapii w Warszawie w restauracji Znajomi Znajomych na Wilczej.

Emocje sięgały zenitu od momentu wejścia do lokalu, energia, uśmiech pojawiały się już podczas rejestracji na event. Zebrała się zacna grupa osób zainteresowanych tematem. Uczestnicy przyjechali z wielu zakątków Polski.

Każdy przy rejestracji dostał swój notes, długopis i wybrał kwiat, który miał później pomalować zgodnie z poleceniem do warsztatów, które miały się odbyć po prelekcjach.

Każdy z uczestników miał też okazję zakupić wartościowe książki o arteterapii oraz śliczne firmowe kubeczki.

Był też czas na przywitanie znajomych, rozmowy, poczęstunek oraz zdjęcia na pięknym, uskrzydlającym tle. Niektóre osoby znały się doskonale z przestrzeni grup arteterapii i kursów on-line, a na Zlocie widziały się pierwszy raz na żywo. To było niesamowite doświadczenie.

Po oficjalnym przywitaniu przez organizatorkę, Annę Sikorską, założycielkę SensArte, atrakcje Zlotu wystartowały. Rozpoczęło się od prelekcji. Pierwsza wystąpiła Agata Dutkowska, założycielka Latającej Szkoły oraz mistrzyni tworzenia kreatywnych niszowych biznesów! Mówiła o tym „Jak zbudować biznes oparty o pasję w niszy, jaką jest arteterapia?” Prelekcja szybko zmieniła się w wielką burzę mózgów, podczas której uczestnicy szukali pomysłów na to jak wykorzystać arteterapię w pracy, gdzie można ją wykorzystać, jakie miejsca na nią czekają. Powstała całkiem spora lista pomysłów, z których każdy uczestnik mógł skorzystać. To ewidentna korzyść dla obecnych!

Następnie na scenie pojawiła się Iwona Kordjak – charyzmatyczna mówczyni potrafiąca z każdego wydobyć jego potencjał i nauczyć jak z niego korzystać. W swoim wystąpieniu „Bądź odważna i działaj!” zachęcała do tego by mimo lęków, i obaw działać i iść do przodu, choćby małymi krokami. Była mowa o porównywaniu się, obawach przed oceną, niedocenianiu siebie. Z blokadami, które nas skutecznie wstrzymują przed działaniem, Iwona rozprawiała się w sposób zabawny i kategoryczny zarazem. Było to bardzo wzmacniające i pogodne wystąpienie, pełne dobrej energii.

Uczestniczki miały też możliwość poznać lepiej organizatorkę, która od lat ma swój wpływ na krzewienie arteterapii jako efektywnej metody terapeutycznej. Anna Sikorska, bo o niej tutaj mowa, podzieliła się swoim doświadczeniem pracującej arteterapeutki, która do punktu, w którym się dziś znajduje, szła nie tak prostą drogą. Dziś zachęca do wykorzystywania różnych dziedzin sztuki w pracy terapeutycznej z dziećmi i dorosłymi. Stworzyła już rozpoznawalną markę – roczny program szkoleniowy „Akademia Arteterapii”, która w tym roku będzie miała już 9.edycję. Pracuje, używając tych technik na co dzień. Wierzy w ich efektywność i tworzy nowe formaty propagujące arteterapię wśród terapeutów, nauczycieli, coachów. To bardzo inspirujące wystąpienie zakończyło panel prelekcji.

Przyszedł czas na część twórczą. Teraz dopiero uczestnicy zrozumieli, dlaczego otrzymali kwiat do pomalowania na początku Zlotu.
Z przygotowanych kwiatów uczestnicy stworzyli piękną łąkę – metaforę ich osobistego i zawodowego wzrostu, wspólnych działań i powiązań oraz integracji ich wszystkich! Było to wspólne kreatywne zajęcie uczestników, przy którym było sporo zabawy i śmiechu, ale przede wszystkim wniosków i refleksji dających motywację do dalszych zawodowych działań.

I tak dotarliśmy do kolacji, która odbyła się w bardzo gwarnej atmosferze. Z każdej części Sali słychać było rozmowy i śmiech.

Po kolacji wystąpił Pan Jan Fazlagiz, prezes Fundacji ArteVitas, który opowiadał o planach Fundacji na rozwój arteterapii w Polsce. Cieszy nas to, że będziemy mogły być częścią tych działań. Fundacja będzie dokładała wszelkich starań, by ustalić normy zawodu i kształcenia arteterapeutów. SensArte będzie się włączać w konferencje tematyczne oraz publikacje Fundacji. Dziękujemy za zaufanie, za energię i działania w budowaniu arteterapeutycznej historii w Polsce!

Po wystąpieniu Pana Jana przyszedł czas na duet: Katarzyna Góralczyk i Anna Sikorska, które opowiedziały o zbliżającym się organizowanym wspólnie wydarzeniu III Ogólnopolskim Kongresie Arteterapii „OtwARTE”, który odbędzie się już 8 czerwca 2024 roku!

Pod koniec zostały przekazane specjalne nagrody dla kilku osób, które wzięły udział w małej zabawie w Social mediach. Przyszedł też czas na wspaniały tort i zabawę przy muzyce!

1 Zlot Arteterapeutów zakończył się późnym wieczorem. Uczestnicy wychodzili uśmiechnięci i pełni energii grupy, z którą mieli okazję spędzić niezapomniany czas.

Do zobaczenia za rok!

Gramy dla WOŚP z e-bookiem „(Nie)przetARTE szlaki”

Gramy dla WOŚP z e-bookiem „(Nie)przetARTE szlaki”

Kochani!
Drodzy arteterapeuci i arteterapeutki!

Po raz CZWARTY arteterapeutki z całej Polski jednoczą siłę by wspólnie propagować arteterapię, opowiedzieć o swoim doświadczeniu i podzielić się pomysłami na zajęcia z dziećmi oraz młodzieżą z zaburzeniami. Wszystko domknięte i zebrane razem w pięknym STU stronnicowym E-BOOK „(Nie)przetARTE szlaki, czyli artykuły i scenariusze zajęć z wykorzystaniem arteterapii”, które opracowała dla nas Katarzyna Góralczyk

W tym roku SensArte patronuje akcji, a wśród autorek są wpsaniałe trenerki naszej Akademii Arteterapii, a więc Moc Sztuki – Monika Ostrowska-Cichy, Ania Wangin Dmyterko i Marta Liczmańska Klinika Arte.

Oprócz nich twórczyniami tegorocznego e-booka są (m.in. również uczestniczki naszej aktualnej i zeszłych Akademii Arteterapii ): Aleksandra Skwara, Aleksandra Serafin, Aleksandra Pyrzyk-Kuta, Aneta Brdyś, Agata Pławecka, Agnieszka Szeląg, Beata Krawczyk, Ewa Baranowska-Jojko, Joanna Ka, @Jolanta Łysakowska, Justyna Mroczek, Karina Rudzka, Natalia Mojescik, Paulina Oliszewska oraz Violetta Stasiak-Ogonowska, Katarzyna Góralczyk.

Co znajdziecie w 100 – stronicowym e-booku?

8 artykułów:

“(Nie)wymowna sztuka – arteterapia a praca z opóźnieniem mowy” Katarzyna Góralczyk,

“Arteterapia bilateralna w pracy z dziećmi” Marta Liczmańska,

“Arteterapia sensomotoryczna” Natalia Mojeścik,

“Opowiadanie, bajka, przypowieść… czyli metafora w arteterapii” Jolanta Łysakowska,

“Inspiruje nas przyroda – rola Zielonej Terapii w ochronie zdrowia psychicznego” oraz „Z kasztanem NA DŁONI – opis przypadku” Agnieszka Szeląg,

“Wykorzystanie fotografii w edukacji na przykładzie Photolangage®” Aleksandra Skwara,

“Spektrum (w)arte” Paulina Oliszewska,

“Rodzicu – Jak Zadbać o Siebie i Swój Wewnętrzny Spokój?” Violetta Stasiak-Ogonowska.

14 scenariuszy zajęć:

“Bez presji o depresji” Beata Krawczyk,

“Maski depresji” Beata Krawczyk,

“Ja… i mój świat…” Anna Wangin-Dmyterko,

“Moja szkoła w obiektywie” Aleksandra Skwara,

“Lęk. Towarzysz, którego nie lubię” Karina Rudzka,

“Bój się i rób!” Karina Rudzka,

“Budowanie grupy poprzez zastosowanie technik arteterapeutycznych – siatka grupy” Aleksandra Serafin,

“Kolorowa ciemność” Joanna Kaleta,

“Piękna klatka” Joanna Kaleta,

“MAM DWA UDA i z nimi na pewno się uda – dojdę tam gdzie chcę!” Justyna Mroczek,

“Moja wielka moc” Ewa Baranowska-Jojko, Agata Pławecka, Aleksandra Pyrzyk-Kuta,

“Gdzie zakwita odwaga?” Ewa Baranowska-Jojko, Agata Pławecka, Aleksandra, Pyrzyk-Kuta,

„Poznaj swoje emocje i wyraź je” Aneta Brdyś,

“Od nitki do obrazu – dziecko w procesie twórczym” Monika Ostrowska-Cichy.

E-book skierowany jest do:

  • arteterapeutów,
  • terapeutów,
  • psychologów,
  • pedagogów,
  • studentów arteterapii,
  • osób zainteresowanych tematyką arteterapii
  • rodziców chcących spędzić czas z dziećmi w towarzystwie sztuki.

Ebook można zakupić poprzez przelanie kwoty na zrzutkę, gramy dla WOŚP Podarujcie sobie lub bliskiej osobie e-book: „(Nie)przetARTE szlaki”

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/z/arteterapia

Żeby otrzymać e-book należy wpłacić minimum 50 zł na zrzutkę, a potwierdzenie wpłaty przesłać na maila arteterapia.otwarte@gmail.com lub goralczyk.kati@gmail.com

W odpowiedzi Kasia Góralczyk wyśle link do pobrania e-booka.

Pamiętajcie, że można wpłacić większą kwotę i poprosić również o przesłanie poprzednich części z zeszłych edycji!

Zapraszamy do zakupu i lektury!

Zlot Arteterapeutów i Miłośników Arteterapii – 3.02.2024

Zlot Arteterapeutów i Miłośników Arteterapii – 3.02.2024

Już 3 lutego 2024 od godz. 14.00 będą się działy niesamowite rzeczy!

Organizujemy, po raz pierwszy w  Polsce (a może i na świecie!): Zlot Arteterapeutów i Miłośników Arteterapii!

Co się będzie działo?

JEŚLI
→ jesteś związana/ny z arteterapią

→ pracujesz używając technik arteterapii
→ i myślisz o tym, aby poznać innych działających w branży specjalistów
→ jesteś związana z SensArte
→ ukończyłaś naszą Akademię Arteterapii
→ i chcesz na żywo spotkać się z innymi uczestniczkami
→ śledzisz działania arteterapii w mediach społecznościowych
→ i należysz do grup na Facebooku szerzących arteterapię w Polsce, jak „Wspieramy się – Arteterapeuci Arteterapeutom” oraz „Arteterapia w domu i w szkole”

To ten event jest dla Ciebie!

Przybądź na spotkanie, podczas którego:
→ Spotkasz innych specjalistów pracujących w branży→ Rozwiniesz swoją sieć kontaktów.→ Weźmiesz udział w konferencjach niesamowitych kobiet, które uczą jak tworzyć własne biznesy i jak uniknąć wypalenia zawodowego.→ Posłuchasz inspirujących historii opartych na faktach.→ Dowiesz się jakich błędów unikać i jak stworzyć własny arteterapeutyczny biznes.→ Weźmiesz udział w warsztatach arteterapii.→ Kupisz na miejscu książki do arteterapii i gadżety arteterapeutyczne!→ A przede wszystkim: SPĘDZISZ FANTASTYCZNIE CZAS!

Gdzie?
→ Restauracja
„Znajomi Znajomych”
ul. Wilcza 58A
00-679 Warszawa
Woj. Mazowieckie

Kiedy?
→ 03.02.2024, godz. 14.00

Kto wystąpi?
→ AGATA DUTKOWSKA

→ IWONA KORDJAK
→ ANNA SIKORSKA

HARMONOGRAM SPOTKANIA

14.00 Rejestracja Uczestników, kawa, herbata.
14.45 Rozpoczęcie Zlotu, przywitanie wszystkich.
15.00 Startują wystąpienia naszych wyjątkowych gościń!
15.00 Agata Dutkowska – Jak zbudować biznes oparty o pasję w niszy, jaką jest arteterapia? – wystąpienie: 45 min, sesja Q&A: 15 min

16.00 Iwona Kordjak – Bądź odważna i działaj! – wystąpienie: 45 min, sesja Q&A: 15 min.
17.00 Obiadokolacja
17.45 Anna Sikorska –  Jak budować dom, by nie runął – wystąpienie: 30 minsesja Q&A10min.

18.30 Anna Sikorska – Warsztaty arteterapii dla uczestników „Droga do…”
19.30 Interakcje w małych grupach przy stolikach – czas na swobodne rozmowy i wymianę doświadczeń.

20.00 Zakończenie i swobodna zabawa przy muzyce.

Uwaga, ilość miejsc ograniczona!

Kup bilet na ZLOT – kliknij tutaj →