Warsztaty profilaktyki zdrowia psychicznego technikami arteterapii są kolejnym projektem, który chcemy propagować i z którego jesteśmy dumne.

W ostatnich 3 latach prowadziłyśmy z ramienia Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii szkolenia profilaktyki depresji w liceach Regionu Mazowieckiego. To było doświadczenie bardzo dla nas cenne, a słysząc relacje samych uczniów i nauczycieli – bardzo potrzebne dla nich. Okazuje się bowiem, że tematyka profilaktyki zdrowia psychicznego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, cały czas kuleje, gdy tym czasem potrzeba wsparcia – jest bardzo duża.

W tym roku w ramach warsztatów profilaktyki chcemy się skupić przede wszystkim, obok zagadnień związanych z depresją i zaburzeniami psychicznymi, na radzeniu sobie ze stresem oraz technikach skutecznej relaksacji. Z tym tematem odwiedziłyśmy w styczniu liceum w Ostrołęce. Tam odbyłyśmy spotkanie z 8ma klasami licealnymi, które wzięły udział w warsztatach i relaksacjach. To, co uważamy za wielką wartość w tych spotkaniach, to nie tylko bezpośredni kontakt z każdym z uczniów, ale też możliwość czynnego włączenia ich w zagadnienia tematu i i pracę nad sobą – poprzez działania twórcze oraz muzykę. Młodzież w ramach warsztatów szukała przyczyn powstawania stresu, dowiadywała się o efektach stresu oddziałującego na ciało i psychikę, poznawała własne mechanizmy radzenia sobie ze stresem oraz uczyła się skutecznych technik relaksacji. Wzbogacona o wiedzę z zakresu wpływu dźwięków i muzyki na człowieka, wzięła też udział w relaksacji muzycznej na żywo.

I tu chciałyśmy gorąco podziękowań Pani Pedagog II LO im. C.K. Norwida a w Ostrołęce za zaproszenie i organizację całości wydarzenia! Była to dla nas wielka radość i cieszymy się na tak ciepłe przyjęcie.

Mamy nadzieję, że tego typu szkoleń będzie odbywać się coraz więcej.

Jeżeli drodzy Państwo widzicie potrzebę włączenia do programu edukacyjnego podobnych warsztatów w swoich placówkach oświatowych, zapraszamy do kontaktu!

Szkolenia przygotowują do pracy z dziećmi i dorosłymi oraz odpowiadają na pytania związane z poszczególnymi obszarami arteterapii. W Centrum SensArte, na stronie https://sensarte.pl/sklep/ można również zakupić specjalistyczne materiały, które pozwalają poszerzyć i usystematyzować zdobytą wiedzę.

A poniżej załączamy krótki filmik z fragmentem relaksacji na żywo, gdzie do relaksacji użyłyśmy m.in. melodii płynącej z dźwięku skrzypiec, szumu bębenka oceanicznego oraz delikatnego brzmienia relaksacyjnych dzwonków wietrznych. Zachęcamy do wysłuchania tej krótkiej odsłony muzycznej  z zamkniętymi oczami… 🙂

A poniżej kilka zdjęć z ostatnich warsztatów z Uczniami 🙂

© Anna Sikorska

DSC_1015 (2) DSC_1019 (2) DSC_1028  DSC_1031 DSC_1046 (2) DSC_1042 (2)DSC_1036 (2)

 

 

 

DSC_1022 (3)

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x